Zerdeçal kürü nasıl hazırlanır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:30

Zerdeçal kürü nasıl hazırlanır?

Taze zerdeçal nasıl tüketilebilir?

Zerdeçal olarak bilinen ve tatlandırıcı olarak kullanılan bir baharat türü olup, içine katıldığı gıdalara şifa, renk ve lezzet vermekle kalmaz ayrıca gıdaların bozulmasını da geciktirir. Yani doğal bir koruyucudur. Taze zerdeçalın daha ekonomik olması sağlık için tüketiminin düzenli yapılabilmesini sağlayabilir.

Taze zerdeçal içerdiği aromatik yağlar ile daha güzel tat ve koku vermektedir. Tüketimi daha kolaydır.
Çok farklı tüketim şekilleri vardır. Bunlar;
Doğal altın renginde pasta yapabilirsiniz
Süte karıştırıp blendır ile altın renginde lezzetli ve aromalı bir içecek elde edebilirsiniz
Köri sosu yapabilirsiniz
Salatalara ince dilimleyebilirsiniz
Smoothies yapabilirsiniz
Zerdeçal turşusu yapabilirsiniz

Taze zerdeçal ne kadar tüketilebilir?

Her gün düzenli olarak taze zerdeçal tüketmek isteyenler için günlük kullanım miktarı 6 – 8 gramdır.

Zerdeçalı kimler tüketmemeli?

Hamilelerde rahim kasılmalarını arttırabileceği için yoğun tüketilmemesi önerilir. Bir hafta içinde ameliyat olacak olanlar zerdeçal tüketmemelidir.

Taze zerdeçal kürü nasıl hazırlanabilir?

Birlikte tüketildiğinde birbirinin yararını arttıran bitki kısımlarından sağlıklı bir kür hazırlayabiliriz. Karabiber, zerdeçalda bulunan kurkumin bileşiklerinin emilimini ve etkisini yaklaşık 20 kat arttırır. Herkesin evinde rahatlıkla hazırlayabileceği bir kürdür:

Yarım su bardağı tercihen keçi sütünden hazırlanmış kefir veya yoğurttan 1 yemek kaşığı öğütülmüş Chia tohumu (Çiya Tohumu) 1 tatlı kaşığı kenevir tohumu yağı ve 1 çay kaşığı çörekotu yağı, yarım çay kaşığı tarçın, yarım çay kaşığı havanda ezilmiş çörek otu, 1,5 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zerdeçal 1/2 çay kaşığı karabiber
Tüm malzemeleri karıştırın bir defada tüketin. Bu karışım Sabah ve akşam ayrı ayrı hazırlanıp tüketilecek (günde iki defa).

Bu yazı zerdeçalın sağlık yararları hakkında bilimsel çalışmalar kaynak verilerek insanların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kişilerin bu yazıda anlatılan bilgilerden yola çıkarak varsa hastalıklarının tedavisini bırakmamaları, rahatsızlıklarının tedavi ve teşhisi için sağlık kuruluşuna başvurarak doktorlarının önerdiği yöntem ve tedavileri uygulamaları tavsiye edilir.

Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Fitoterapi Derneği Başkanı
Fitoterapi ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı
sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler