Zekâ Seviyenizi Yükseltmek Mümkün mü?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:36

Zeka seviyenizi yükseltip beyni güçlendirme taktikleri

Zeka Allah’ın bir lutfu mudur bazı kişilere bahşettiği? Yaratıcı fikirler bulan, çözüm üreten, hızlı tepki veren, analitik düşünen kişilerin bunu nasıl yaptıklarını hiç merak ettiniz mi? Kimileri bu özelliklerin doğuştan kazanılan bir yetenek olduğunu söylese de, zihinsel kapasitesini geliştirmek isteyen herkes biraz çaba ile yaratıcı düşünme gücüne sahip olabilir. Peki bu nasıl olacak?

Beyninizi birazda Olağan Dışı Çalıştırmalısınız.

Yapılan bilimsel araştırmalar beynin hipokampüs bölümünde nörogenezin (yeni nöronların büyümesi) oluşabileceğini göstermektedir. Buda, aklımızı düzenli ve farklı şekillerde harekete geçmeye zorlarsak, beyni inşa eden nöronları hızlandırabilir, hatta süreç içinde yeni beyin nöronlar oluşturulabilecektir.Bu şekilde düşüncelerimiz daha hızlı ve akıcı olur. Nöral ağımızın genişlemesi ve hızlanması sonucu ise doğal olarak daha yaratıcı olunur.

Beynin çalışma prensibi olarak %100 unu kullanıyoruz. %10 u gibi bir kısmını kullanıyoruz ifadesi tamamen hurafe olup, bir parmağın şıklatmasında bile beynin %90 ını kullandığımızı, bu sadece belli kesimin insanlara kendilerini daha üstün göstermek ve ticari olarak rant elde etmek için yarattıkları bir ifade olduğunu Cambridge Üniversitesi Psikiyatri kliniğinde Nörobilim üzerine Doktora yapan Dr. Muzaffer Kaşer açıklamıştı. Bu durumda çalışmayan kısım ne oluyor diyorsanız zeka ve yaratıcılık düşünce konularında beynimizi fazla yormuyor bilgi beceri yönümüzü geliştirmiyoruz desek daha doğru olur. Beyin egzersizleri ise beynin uyarılmasına ve beyni her zaman olduğundan farklı bir şekilde çalışmaya zorlamaktır. Yapılacak 5 basit beyin egzersizi ile nöral ağınızı farklı bir şekilde hareket etmeye zorlayarak zihin gelişimini farkedilebilir bir şekilde hızlandırabilirsiniz. Beyninizin her zamankinden farklı düşünmesini sağlamak için bu basit ancak etkili egzersizleri gün içerisinde düzenli olarak tekrar edilmesi çalışmanın verimli olması açısından oldukça önemli.

1. Sabahlarınızı Farklılaştırın

Garip bir yol gibi görünsede, basitçe günlük rutininizi farklılaştırarak beynimizi garip ve farklı bir şekilde çalışmaya zorlayabiliriz. Beynin aktiviteleri açısından günün önemli saatleri olan sabahları genelde hep aynı şekilde hareket ederiz  buda beyin korteksimizin geniş bölgelerindeki aktivitenin azalmasına sebep olur.

Sabahları kalktığınızda rutinde yapmadığınız bazı aktivitelere yer verin. Mesela dans edin, TV de sabah haberlerini seyretmek yerine radyo dinleyin, şınav çekin, kitap okuyun, bulaşık makinasını boşaltın, bunları çoğaltmak mümkün. Aslında yapılan farklı eylem çok büyük değil ama bu ufak farklılıklar daha onları gerçekleştirirken size kendinizi farklı ve garip hissettirecektir.

2. Ters Elinizi Kullanmaya Çalışın.

Normalde kullanmadığımız elinizin yerine beynin zıt tarafını uyarmak ve beynin el koordinasyonu ile ilgili kısmında alışıla gelmişin dışına çıkmak hızlı bir genişlemeye neden olur. Duygusal zeka yerine matamatiksel zekanızı veya tam tersini aktive etmiş olursunuz. Bu şekilde yapılan bir davranış ile düşünce süreçlerimizde daha hızlı ve yaratıcı olmamıza yol açan beynin sağ hemisferik kısmına erişim artar. Kullanılmayan elle yapılan yazı yazma, diş fırçalama gibi bir egzersizi yapın. Yazı yazarken sayfaları yine aktif kullanmadığınız elinizle açın, dişlerinizi fırçalarkende macunun kapağını açıp kaparken de aynı şekilde hareket edin.

3. Marketteki Ürünleri Tarayın

Alışveriş merkezleri ve büyük marketlerde gezinin ve ihtiyacınız olmayan ürünlere de alıcı gözle bakın. Çünkü çoğu zaman ihtiyacımız dışındaki dükkanları ve ürünleri görmezden geliriz. Eğer beyninizi aktif tutmak ve farkındalık yaratmak istiyorsanız bu durumu değiştirmelisiniz, çünkü etrafınızı geniş bir açıdan incelemek beyninizin yeni nöronlar yaratmasına sebep olur.

Market ve alışveriş merkezlerinde ihtiyaç dışındaki ürünlere bakmak onları incelemek ve nerede ne var farkında olmak sizi daha dikkatli olmaya teşvik eder.

4. Farklı Okuyun

Genelde bizlere hep sessizce ve göz takibiyle okuma öğretildi. Fakat bu sefer işlemi değiştirin. Sesli okuyun yada okuyan birini dinleyin bu işlem zihninizi tahmin edemeyeceğiniz derecede geliştirecektir. Çünkü beynimizi sessizce okumaktan çok daha farklı bir şekilde harekete geçirir, ayrıca okuduğunuz şeyi sesli olarak dile getirmek ya da bir başkasını sesli bir biçimde dinlemek sadece nöronları teşvik etmeye yardımcı olmaz aynı zamanda tamamen farklı bir kitap okuma tecrübesi deneyimlemenizi de sağlar.

5. Size Farklı Gelen Yiyecekler Tadın

Kokular burun yoluyla beynimizin duygusal merkezi arasında bağlantı kurmaya neden olur. Tat ve koku reseptörlerinizi şaşırtmak beyninizi farklılığa ulaştırmak için mükemmel bir yoldur. Bunun için daha önce tercih etmediğiniz soslu yemeğinizi yiyin. Kesinlikle yemem dediğiniz yiyeceklerin önce kokusunu hissedin sonra tadına bakın.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar