Zakkum Çiçeği ve Yaprağının Faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:57

 

 

zakkum %C3%A7i%C3%A7e%C4%9Fi Zakkum Çiçeği ve Yaprağının Faydaları

 

Yıllar önce kanser tedavisi ile adını duyuran bir çok yol ve parkları yeşilliği ve çiçekleri ile süsleyen zakkum içeriğinde C vitamini, tanen, glikoz, oleandrin ve reçine bulundurmaktadır.

Oldukça zehirli olup zakkum özleri kanser ve bağışıklık sistemi için kullanılmakla birlikte harici olarakta kullanılmaktadır.

En önemli etkisi pankreas kanserinin kaanserli hücrelerinin ölmesini ve çoğalmasını engellemektir.

Zakkum yaprağı özü ile bir çok hastalık iyileştirilebilmektedir. Astım bronşit, crohn, sara, kalp ve damar, hepatit C, hiv virüsü, tahriş ve kaşıntılar, felç, sedef hastalığı, egzama kan şekeri düzenleme ve cilt hastalıkları, ayrıca adet ağrıları gecikme ve düzensizliklerde de kullanılır.

Zakkum yaprakları ezilerek oluşturulan krem yaraların üzerine sürülerek iyileşme sağlanır..

Zakkumdan hazırlanacak krem deri kanserine, uyuza, saç mantarı saçkıran ve kepeğe, iltihap kurutulmasına, kulunç ağrılarına ve romatizmal ağrılara kullanılması durumunda iyi gelmektedir.

Zakkum kreminin hazırlanışı: 50 gr.misvak kabuğu ve içi, 500 gr şalgam suyu tohumu ve unu, 50 gr. Söğüt kabuğu dal yapraağı, 15 gr. Zakkum yaprağı ve çiçeği, 150 gr. Zeytinyağı,50 gr çörek otu yağı 50 gr. defne tohumu yağı,bir kabın içine konulup bir bardak su ile kaynatılır. Suyu uçana kadar kaynadıktan sonra penisilin tozu, 50 gr. Söğüt dal, kabuk yaprak kürü, 50 gr. Balmumu karıştırılıp tekrar ısıtılır, krem kıvamına getirilerek müzbinleşmiş yaralara sürülür.

Zakkum oldukça zehirli bir bitki olup bir yaprağının çiğ olarak alınması ile rahatlıkla bir çocuğun ölümüne sebep

olabilir. O yüzden bu bitkinin kullanımı bilinçli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir