Zahter Otunun Faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:43

zahter otu 1 Zahter Otunun Faydaları

Kekiğe oldukça benzeyen zaher otu kekikten oldukça acı bir tada sahiptir. Orta ve Güney Anadolu bölgelerinde kendiliğinden yetişir. Bu bitki yaraların iyileştirilmesinde ve böbrek hastalıklarında kullanılır. Bu bitki çiçekleri ile toplanıp kurutularak toz haline getirilir. İçeriğinde uçucu yağ ve tanen vardır. Baharat olarakta kullanılmaktadır.

Hazmı kolaylaştırır, mesane ve adet ağrılarını dindirir, mikrop öldürme etkisinden dolayı yaraların iyileştirilmesinde yardımcı olur, mantar türü hastalıklara iyi gelir,

Çay olarak ta kullanılan zaher otu, kaynatılarak kullanımdan ziyade sıcak suda demlendirilerek tüketilir. Tatlandırmak için limon bal yada kabuk tarçın kullanılabilir.

Vücuttaki toksinleri atar, karaciğer yağlanmasını önler, Bu rahatsızlıklar için bir kaşık zaher otu 15-20 sap maydanoz ve 2 yemek kaşığı limon suyu yarım bardak su blendırdan geçirilerek  oluşan bir çay hazırlanıp tüketilebilir. Bu kür ayrıca vücudu dinç tutar kuvvet verir, ciltte de ayrıca oldukça etkilidir. Sabah aç karnına 15 gün boyunca uygulanması gerekmektedir.

Yüzde zamanla daha ziyade yaşlanmadan kaynaklı olarak oluşan lekeler içinde zaher otu ile hazırlanacak karışım iyi gelecektir.

Bir limon suyu içine 2 çorba kaşığı bal ve 60 gr yoğur bir kaşık zaher otu ile karıştırılarak oluşturulan maske yüze sürülüp 10 dakika bekletildikten sonra suyla temizlenir. Bu uygulama her hafta tekrar edilerek ciltteki lekelerden kurtulmak mümkündür.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir