Yoğurt Otunun Faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:16

 

 

yo%C4%9Furt otu Yoğurt Otunun Faydaları

Tarlalarda çayırda çalılık aralarında zararlı ot bilinen 60-160 cm boyunda yaprakları halka şeklinde uzunca saplı yeşil beyaz renkli sapında ki tüyleri ile rahatlıkla tırmanabilen bitkidir. Yöresel olarak yapışkan otu, çobansüzeği, sünnet otu, sünnetlice otu, kazotu olarakta bilinir. Bitkinin değişik türleri bulunur, her türü de şifalıdır. Özellikle sarı çiçekli olanı ender bulunan cinsidir. Bu cins kurutulduktan birkaç ay sonra kararır diğer türler ise 2 yıl kadar dayanır.

Özellikle kanser hastalıklarında etkilidir. lenf sistemini temizler, kanı temizler, dil ve deri kanserinde oldukça etkili bir bitkidir. Dil kanserinde gargara yapılarak kullanılırken, kanserden oluşan yaralara tereyağ ile karıştırılarak yapılan merhemle tüm deri hastalıklarında da iyi bir etki yapmaktadır. Hatta tıbbi tedavi ile birlikte kullanılabilecek kadar etkilidir.

Özellikle kaynatılmadan demlenip tüketilmesine dikkat edilmelidir. Çayı yanı sıra kompleks ve gargara yapılarak kullanımı söz konusudur.

Merhem olarak kullanılmasında oz suyu alınarak tereyağ ile karıştırılır ve soğuk yerde muhafa edilerek kullanılır.

Tüm kanser türleri için beden temizleyici ve güçlendirici olarak kullanılır. Yoğurt otu ile birlikte sarı ballıbab ve altınbaşak eşit oranda karıştırılır bu karışımdan yarım tatlı kaşığı bir bardak su kaynar suda demlenerek süzüldükten sonra içilir. Bir günde 4 bardak kadar tüketilebilir. Ayrıca aynısafa, ısırganotu, civanperçemi, ıhlamur ve mayıs papatyası eşit şekilde karıştırılarak 1 tatlı kaşığı bir bardak kaynar suda demlenerek günde 3 bardak içilerek beden direnci arttırılır. Bu kür beden temizliği ve güçlendirilmesinde etkili olacaktır. Fakat birden içilmesi ile mide rahatsız olabileceği için yudum yudum ve 15 20 dakikalık aralıklarla tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir