Yenibahar Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:40

yenibahar faydalar%C4%B1 Yenibahar Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişen yaprakları dökülmeyen ve meyvesinin yeşilleri koparılıp kurutulması sonucu kullanılan bir baharattır. Bir çok bitki ve baharatın kokusunu hissettirdiği içinse tüm baharatlar olarak adlandırılmıştır.

Yenibahar ister bir sağlık problemi olsun ister olmasın herkesin kullanmasında faydalı bir baharattır. Bir çok evde dolma ve köfte yapımında kullanılan bu baharat bir çok hastalığa neden olan patojenleri gidermede doğal şifa olarak kullanılmaktadır.

Kan dolaşımını hızlandırdığı için iyi bir kalp dostudur. Sindirim sistemi ve ağrıları azaltmada doğal bir şifacıdır.

İyi bir gaz gidericidir.kusma, mide bulantısı ve ishal için iyidir. Mide kramplarını azaltmak ve sindirim sistemini iyi çalıştırmak için bire birdir.

Yağı eklem ağrısı olan yerlere sürülerek masaj yapılması ile sürüldüğünde anestezi etkisi ile ağrıyı hafifletmektedir. Antiseptik, antialerjik antioksidan özellikleri ile bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Vücutta bulunan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Vücutta oluşan bakteriyel enfeksiyonların nedeni ile oluşan mantar ve yaraların tedavisinde hem çayı hem de yağı oldukça etkilidir.

Kuru öksürük, nezle ve bronşit hastalıklarında etkisi tartışılmaz.

Her bitkide olduğu gibi yüksek oranda kullanılması sakıncalıdır. Cilt için kullanılırken tahriş etme riski olabileceğinden ufak bir bölgede denemelidir.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir