Yasemin Çiçeğinin Faydaları

Yasemin Çiçeğinin Faydaları

Bitkisel Öneriler, Sağlık

28 Ağustos 2015

ekledi.

Yorum Yaz

826 kez incelendi.

yasemin1

Yasemin bitkisi genellikle yaz aylarında açar boyu 2,5 3 metreye kadar uzayabilir. Gerçek yaseminin yaprakları oval ve parlaktır. Çiçekleri ise hafif yapışkandır. Hindistanda ticari olarakta bolca üretilir ve geleneksel ayin ve törenlerinde bir ritüel olarak kullanılır.

Yasemin dünyada en çok kullanılan ve tercih edilen bir bitki. Yasemin bitkisinin kurutulması ile hazırlanan çay en çok tercih edilen çaylar arasında olmakla birlikte yeşil çayla birlikte de tüketilmektedir. Salkım şeklindeki çiçekleri genellikle beyaz ve sarı renktedir. Beyaz çiçekleri genellikle tıbbi amaçlı kullanımda tercih edilir. Kokusunun güzelliği de parfüm yapımında tercih edilen bir bitkidir.

Yasemin çayı çok sayıda hastalığa kullanılmasının yanı sıra yaşlanma sürecin yavaşlattığı için kanser riskini de ortadan kaldıran ve hücre zarını koruyan etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. İçerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek yağ yakımını sağladığı, kollesterolü düşürerek kalp krizi riskini azalttığı, vücut için zararlı bakterileri yok edip yararlı bakterilerin güçlenmesini sağlayan özel bitkidir.

Enerji arttırır, stresi azaltır, depresyon belirtilerini azaltır kokusu ile de sakinleştirir. Ağız kokusunu önler,şeker hastalığında oldukça etkilidir. İdrar söktürerek kabızlığı önler. Romatizmal ağrıları giderir, eklem ve kemik ağrılarında harici kullanımı ile de oldukça faydalıdır.

Göğüs ağrısını azaltır damarları açar, gargara yapılarak ağız ve diş sağlığına olduğu gibi gribal enfeksiyonlarda da oldukça iyidir.

Yasemin çayı hazırlanırken çok kaynatılmamalı diğer çayların hazırlandığı gibi bir bardak su ile bir kaşık yasemin çayı 5 dakika kaynatıldıktan sonra alınıp biraz demlenmesi sağlanarak tüketilmelidir. Çay olarak kullanıldığında ise tatlandırmak için kabuk tarçın veya bal tercih edilebilir.

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz