Yağ Yakıcı Besinlerle Zayıflama

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:06

yag yakan besinler Yağ Yakıcı Besinlerle Zayıflama

 

 

Kilo vermek oldukça kolay olmasına rağmen bir çok kişi aldığı kalori ile verdiği kalori arasındaki farkı ayarlayamadığı ve metabolizması yavaş çalıştığı için vermekte zorluk çekerler. Bir anda kilo vermek ise o verilen kiloların hemen yerine alınması demektir. Sağlıklı olanı ise yavaş yavaş verilen kilodur.

Bunun için özellikle spor yapmak ve yağ yakıcı besinler tüketirken dengeli beslenmek gerekir.

Fakat spor yapmaya fırsatınız yoksa yinede yağ yakıcı besinlerle beslenerek günde 100 150 kalori harcayarak zayıflamakta bir çözüm yoludur.

Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını sağlayan yiyeceklerin başında omega 3 barındıran yiyecekler gelmektedir.

Fakat bazı yağ yakıcılar herkese uygun olmaya bilir bunun için bir diyetisyene başvurulması ve ona göre beslenilmesi en doğru seçenektir.

Mesela kırmızı biber omega 3 bakımından oldukça zengin ve ideal bir yağ yakıcıdır.  Fakat herkes tarafından tüketilemez. Mide rahatsızlığı basur gibi hastalıklarda da tüketilmesi risk teşkil eder.

Yine zencefil kan basıncını arttırarak damarların genişlemesini ve yağ yakımını kolaylaştıran bir bitkidir. Özellikle 4 bardak suya bir elma birkaç kara biber tanesi birkaç zencefil atılıp kaynatıldıktan sonra tarçın ilede tatlandırılarak ister sıcak ister soğuk olarak tüketilmesi ideal bir yağ yakıcı içecek olacaktır.

Günde bir kaşık zeytin yağı kotü kollesterolü düşürüp kandaki kötü kollesterolün atılmasına yardımcı olacaktır.

Limon, greyfurt ve portakal hem yenmesi hemde suyunun aç karnına içilmesi durumunda kollesterolü dengeleyerek vücuttaki yağların daha çabuk çözülmesine olanak verecektir. Ayrıca spor sonrasında içilmesi de oldukça iyidir.

Yeşil cay içeriği bakımından diğer çaylara oranla daha düşük kafein oranına sahip olup söktürücü ve yağ yakıcı özelliği ile gün içerisinde şekersiz veya tarçın ile tatlandırılarak tüketilmesi metabolizmayı hızlandırma etkisine sahiptir.

Ceviz omeda 3 açısından oldukça iyi bir esindir. Yemek aralarında 3-4 adet yenilmesi hem tokluk hissi uyandıracak hemde kötü kollestrolün vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Yulaf lifli yapısı ile hazmı kolay ve metabolizmayı hızlandırdığı için kabızlık sorununu da ortadan kaldırarak kan şekerinin düşmesinide önlediği için öğünler arasında açlık hissini en aza indirecek bir besindir.

Bunun yanı sıra bal, sirke, soya, mercimek, sarımsak gibi besinlerde metabolizmayı çalıştırmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadırlar.

Fakat kilo verdikten sonrada ne yediğinize ne kadar yediğinize özen göstermelidir. Her yağ yakıcı besinler faydalı olmayabileceği gibi fazla kullanımlarda vücuda gereken bazı minerallerinde eksilmesine sebebiyet verilebilir. Bunun için vücuda gereken protein, karbonhidrat ve yağın dengeli alınması gerekmektedir. Ve hepsinden önemlisi de kilo verirken en önemli şart bol su tüketmektir.

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir