Vejeteryan Beslenmenin Yararları ve Zararları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:50

143 01 Vejeteryan Beslenmenin Yararları ve Zararları

 

Hayvansal gıdaların tamamen hayatınızdan çıkartılması veya süt ve süt ürünleri yumurta, balık ve tavuk gibi besinlerin kısmen kullanılması ile yapılan beslenme yöntemine vejeteryan beslenme denmektedir. Bal, dondurma, muhallebi,yoğurt gibi hayvansal gıdalardan hiç birini yemeyen  katı vejeteryanlarda vardır.

Vejeteryanlar için sağlıklı veya tamamen sağlıksız bir beslenme demek doğru değildir. Bu tip beslenmenin artıları olduğu gibi eksileride bulunmaktadır.

Özellikle hayvansal gıdalarda yüksek oranda doymuş yağ olduğundan  bu yağlar kollestrolü artıracağı için kalp ve damar hastalığı olma riskinide artıracaktır. Vejeteryanlarda ise doymuş yağ tüketimi olmayacağından kan basıncını dengeleyecek ve kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinide azaltacaktır.

Yüksek oranda bakliyat tüketileceğinden, posalı beslenme de daha fazla olacaktır. Bakliyatlar ve meyve tüketildiğinden şeker hastalığına yakalanma ihtimali azalacak tansiyonuda dengeleyecektir.

Posalı gıdaların tüketildiğinden kabızlık sorunu da fazla yaşanmayacağı gibi şişkinlik de oluşmayacaktır.

E vitamini içeren fındık ceviz gibi potasyum magnezyum mineralleri daha fazla alındığından kansere yakalanma riskini azaltacaktır.

Yumurta süt ve süt ürünlerinden sağlanan kalsiyum alımınız yeterli değil ise kemik erimesi veya kemik kırılmaları gibi durumla karşılaşılaşılacaktır.

Vejeteryanlar da demir alımı fazla olmayacağı için kansızlık problemi ile karşılaşma riski olacaktır. Yine demir eksikliğinden  ciltte kurumalar saçta dökülme gibi rahatsızlıklarda vejeteryanlarda sıkça görülen rahatsızlıkların başında görülmektedir.

Vejetaryan kişiler omega 3 gibi yağ asıtlerini daha az aldıkları için beyin gelişiminde,görmede ve sinir sisteminde rahatsızlıklara mazur kalabilirler.

Bu tür beslenmeyi seçen kişilerin demir B12 gibi mineralleri dengelemeleri için harput, keçi boynuzu pekmezi gibi gıdaları tüketmeleri gerekmektedir.

Hayvansal gıdalar yerine soya yağı soya fasulyesi ve soyadan yapılmış soya eti tüketerek süt ve süt ürünlerinin yerine eş değer beslenmiş olacaklardır.

Vejeteryanlarda protein alımı söz konussu olmadığı zamanlarda kas erimesi eklem ve kemiklerde farklı rahatsızlıkların yaşanması söz konusudur.

sadece bitkisel beslenen ve rotein ihtiyacını vücuda yeterli alınmaması durumunda vücuda gerekli azotta alınamayacak ve organ yetersizlikleri ile karşı karşıya kalınabilecektir.

Vücüdümüzün protein ile aldığı 20 adet aminoasit vardır. Bunların 9 tanesi elzemdir. Eğer bu 9 amino asit dışarıdan mutalaka alınmalıdır. Cinkoda bunlardan biridir ve hayvansal gıdalardan karşılanır. Eğer Bu aminoasitler gerektiği şekilde beslenerek karşılanmazsa vücutta bir çok rahatsızlığında oluşmasına ortam hazırlanmış olacaktır.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir