Uyurken beynimizde olan muhteşem aktiviteler!

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:55

Uyurken beynimizde olan 5 muhteşem aktivite!

Araştırmalar uykunun sağlık için faydalı olduğunu söylüyor. Yeterince uyuduğumuzda kendimizi daha enerjik hissediyoruz. Peki, uykuda geçirdiğimiz saatlerde zihinsel işlevlerimizde neler oluyor?
uyurken beynimizde olan 5 muhtesem aktivite 59274c3471b17 Uyurken beynimizde olan muhteşem aktiviteler!

Hatıraları yeniden yaratır ve pekiştirir

Uyku esnasında, REM ve REM olmayan uyku süresi dahil olmak üzere, beynimiz yeni hatıralar oluşturur, eski anıları pekiştirir ve güncel anılarla eski anılar arasında bağlantı kurar. Uykusuzluk anılarımızın depolandığı beynimizin hipokampus bölgesinde olumsuz etkiler oluşturur. Yeterli uyku, öğrenmede çok önemli rol oynar ve öğrenilen bilginin kalıcı olmasını sağlar.

uyurken beynimizde olan 5 muhtesem aktivite 59274c359a69e Uyurken beynimizde olan muhteşem aktiviteler!

California Üniversitesi’nden Dr. Matthew Walker, bir bilgiyi öğrendikten sonra uyumanın, bilgiyi sağlamlaştırmaya yarayacağını ve hatırlamanın daha da kolaylaşacağını belirtmiştir. Ayrıca yeteri kadar uyumadığımız zaman yeni bilgi öğrenme performansımızın %40 düşeceğini de söyleyerek uykunun öğrenmedeki önemini bir kez daha vurgulamıştır.

uyurken beynimizde olan 5 muhtesem aktivite 59274c3734dd9 Uyurken beynimizde olan muhteşem aktiviteler!

Kararlar verir

Beyin, uyku sırasında bilinçdışı haldeyken bilgileri bilgisayar gibi işler ve uygulamak üzere hazırlar.
Current Biology dergisinde yayımlanmış bir araştırmaya göre, beyin uyku esnasında karmaşık uyarıcıları kaydeder ve bunları uyanınca karar verirken kullanır. Araştırmacılar bununla ilgili bir deney gerçekleştirdiler. Bir grup katılımcıdan, çeşitli kelimeler söyleyerek bu kelimeleri sınıflandırmalarını istediler. Katılımcılar, hayvanlar ve eşyalar gibi kategorilere ayrılan kelimeleri ait oldukları alanla ilgili sağ veya sol butonu tuşlayarak belirtiyorlardı.

uyurken beynimizde olan 5 muhtesem aktivite 59274c3882085 Uyurken beynimizde olan muhteşem aktiviteler!

Bir süre sonra, seri bir şekilde cevaplamaya devam ederken uyuya kalan katılımcıların, yeni kelimeler söylenmesine rağmen doğru yanıtlar vermeye devam ettikleri gözlendi. Uyandıklarında ise uyurken kendilerine söylenen kelimeleri hatırlamıyorlardı.
Thomas Adrillon ve Sid Kouider, Washington Post’ta bu araştırmanın beynin uyku esnasında bilinçsizken de işlevselliğini sürdürdüğü yönünde araştırmalarına ışık tuttuğunu belirttiler.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar