Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:16

 Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?Turunç sedefotu familyasından olup, 1 ila 6 m boylarında kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Turunçgillerin anasıdır. Limon portakal greyfurt turunç aşı yapılarak elde edilir. Turunç meyvesi sarı turuncu renkte mandalinadan kücük ve ovalimsidir, mevyesi acı ekşimsidir. Turunç çiçeğinden turunç esansı çıkartılırken kabuğu ve tanelerinden ekşisi ve marmelatı da yapılır.

Turuncun çiçeğinden, kabuğundan ve kabuğundan yararlanılarak şifa bulmak mümkün.

İçeriğinde estem, fenolen, aldehiden, glikodidler, asid, tanen, hesperain, C vitamini, kabuğunda ise dlimpnen maddesi bulunur.

turun%C3%A72 Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Turunç çiçeğinin güzel bir kokusu olup suyunun içilmesi halinde sinirleri yatıştırır, bayılmalarda kişiyi kendine getirir. Bebek ve çocuklarda huzursuz anlarında sakinletirmek için faydalanılır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Turunç suyunun ise ateş düşürücü, sakinleştirme susuzluğu giderme gibi özellikleri vardır.

Turunç kabuğunun ise iştah açma, enerji ve kuvvet sağlama gibi özelliği vardır. Kabuğunun çiğnenmesi durumunda ise ağız kokusunu giderme etkisi bulunur.

Turunç kabuğunun iç kısmı ise mideyi kuvvetlendirerek, kusma ve safranın engellenmesinde kullanılır. Kanın temizlenmesini sağladığı için kalp dostudur.

Turunç suyu ise zehirli böçek sokmalarında tezenfektan ve zehrin etkisini azaltmak için kullanılır.

Turunçun tansiyon, şeker düşürme kalp çarpıntısını ve harareti kesme mide yanması ve midenin temizlenmesinde etkisi vardır.

Turunç ekşi ve acımsı tadından dolayı kabuğu su ile kaynatıldıktan sonra balla tatlandırılarak ta tüketilebilir.

Kabuğundan macun yapılarak kulunç ağrısında kullanılması durumunda iyi gelir.

Turunç suyu böbrekleri rahatsız edebilir. Nefes darlığına da iyi gelmez o yüzden astım ve böbrek hastalarının ölçülü kullanmasında fayda vardır.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir