Timus bezinin vücuda faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:08

Timus bezinin vücuda faydaları

İnsan hayatı için her bir organın işlevi önemlidir ama vücudumuzun yaşam kaynağını ve yaşam enerjisinin merkezi sizce hiç merak ettiniz mi?  Hep bir ağızdan Kalp? Beyin? dediğinizi duyar gibiyim…. Hayır bilemediniz… Vücudumuzd ceviz büyüklüğünde bulunan timüs bezidir. Bu bezin vücudumuzdaki yeri ise; iman tahtasının üzerinde, tiroid bezinin altında ve soluk borusunun önündedir.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, çok bilinmeyen hayati açıdan kendi küçük işlevi çok büyük organlarımızdan biri olan timüs bezi hakkında önemli bilgiler verdi.

Komuta eğitim merkezi

Timüs bezi komuta-eğitim merkezimizdir. Tiroid bezi tarafından salgılanan T hücreleri yani lenfositlerin; vücut hücreleri ile vücuda zararlı olabilecek yabancı hücreleri ayırt etmeyi öğrendikleri yerdir. Yani bağışıklık sisteminin mikroplarla nasıl savaşacağını organize ve koordine edilmesini timüs bezi salgılarıyla olur.

Lenfositler doğumdan önce ve hemen sonra timüs bezi tarafından meydana getirilmeye başlarlar ve doğar doğmaz enfeksiyonlara karşı bir koruma kalkanı oluşur. Timüs bezi yaşla birlikte küçülmeye ve fonksiyonlarını da kaybetmeye başlar. Doğumda 15 gr kadar olan timüs, ergenlikte testesteron ve östrojen salınımının artmasıyla birlikte 35 gr ağırlığa kadar ulaşır.

Ergenlik döneminde timüs üzerinde testesteron ve östrojenin eğitilebilmesi için 2 kapsül oluşur. Bu da hem işlev hem de ağırlık olarak timüs bezinin büyüklüğünü etkiler. Eğer bu kapsüller gelişmez ise ilerleyen yaşlarda eğitilemeyen östrojen ve testesteron hücreleri işlevsiz hücrelere dönüşerek kansere zemin hazırlar. Erkelerde kısırlık, prostat ya da testis kanseri; kadınlarda kısırlık, meme ya da rahim kanseri görülebilir.

timus bezinin vucuda faydalari 591a3a57116d6 Timus bezinin vücuda faydaları

Kanser riskini ortadan kaldırıyor

Kanserin kuramının formülü üzerine çalışmalar yapan Nobel ödüllü Mc. Farlane Buruner; timüs bezinin işlevleri artırıldığında bedenin her türlü kanserden korunmak ve kurtulmak için büyük bir yetenek kazandığını ve kanser riskini ortadan kaldırdığını ispatlamıştır.

Timüs erişkinlerde 25 gr, yaşlılarda ise 6 gr ağırlığına kadar geriler.

Hipofiz tarafından salınan, endorfin ve serotonin seviyesi timüs bezinin işlevsel olarak devamlılığını etkiler. Endorfin ve seroton timüsü uyararak vücut için mutluluk, iç huzur, denge ve sakinlik getirir. Aynı zamanda gülümsemek timüs bezini güçlendirir. Bununla birlikte 2009 yılında yapılan bir çalışmada çinkonun yaşla birlikte vücutta azalmasına bağlı olarak timüs fonksiyonlarını ve timüsten salınan T hücrelerinin bozulmasına neden olduğu bulunmuştur.

Aşırı sinirli aşırı alıngansanız

Stres çağımızın hastalığı olarak devam ettikçe serotonin, endorfin salınımı düşecek, gülümseme hayatımızdan silinecek ve asık suratlı insanlar haline dönüşeceğiz….Böyle durumlarda ilk etkilenen organımız da timüs olacaktır. Kaygı seviyesi düşük ve stresten uzak olan yaşlılarda yapılan çalışmalarda timüs büyüklüğünün erişkin dönemdeki boyutunda bulduğu bulunmuş. Hayattan zevk almama, aşırı sinirlilik, duygu durumunda ani değişiklikler, olaylar karşısında aşırı alınganlık ve hasssasiyet timüsün aktivitesindeki bozulmaların habercisidir. Bu nedenle timüs üzerine uygulanabilecek 8 şeklindeki masaj ya da darbeleme, dilin damağa değdirilmesi ile timüsü dışardan uyarmak mümkün.

asiri alinganligin nedenleri 300x139 Timus bezinin vücuda faydaları

Refleks terapiyi deneyin

Aynı zamanda Refleks Terapi yöntemi ile timüs üzerine yapılan çalışmalar da timüs fonksiyonları üzerinde olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Hatta evde her gün 10 dakika zamanınızı ayırarak yapacağınız basit dokunuşlar ile timüsü uyarıp aktivasyonunu daha uzun süre koruyabilirsiniz. Tabi ki bol bol gülmek en kolay yöntemlerden bir tanesidir.

Kanserden, stresten korkmayın, asıl timüsüm küçülmüş müdür diye korkun! Timüsün işlevini artırmak, kanserden korunmak, bağışıklılığı destekleyip devamlılığını sağlamak, stresten arınmak için ise Refleks Terapi’yi hayatınıza katın.

refleks terapi.00 jpg srz Timus bezinin vücuda faydaları

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir