“Tek çocuk bencil olur” klişesini unutun

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:09

tek çocuk olma

Çocuk dünyaya bereketi ile gelir denir. Evet aç kalınmaz belki ama ya geleceği ve toplum içindeki yeri 70 li yıllardan öncesinde geçerli olabilir iken gelişen teknoloji, artan tüketim hızı ve kalitenin yükselmesi ile çok çocuk düşüncesi sekteye uğramaya başladı. Fakat yinede hala “Tek çocuk bencil olur” veya tek çocuk hiç çocuk gibi düşüncelerle ikinci çocuk isteğini perçinlemekte fakat siz siz olun “tek çocuk bencil olur” klişesini unutun ve ikinci çocuğa hazırlanmadan önce “tek çocuğun” psikolojik ve ekonomik avantajlarını okuyun.

1. Sağlıklı öz saygı
Ebeveynler çocuklarına gereken ilgi ve sevgi gösterirken ölçülü ve dikkatli olmak zorunda, ne fazla ilgi ile boğup, ne de bu duygulardan yoksun bırakmalı. Fakat tek çocuk sahibi olanların bu dengeyi sağlamak için çaba göstermeden tüm dikkat ve odaklanmayı çocuğuna göstereceği için, moral ve güven güçlendirici olacaktır.

2. Kendi kendileri ile iyi arkadaş olurlar
Bir insanın kendi kendine yetebilmesi, hatta bundan keyif alması çok önemlidir. Yetiştirilirken çoğu zaman çocuğunuzun paylaşımsal davranması diğer insanlarla iletişim kurması için çaba harcarız. Halbuki tek çocuklar kendi kendilerine yeterli derin bir ilişki kurarak bu durumu tolere etmeyi başarırlar. Böyle geliştikleri için hayatın içinde de kendilerini yalnız hissetmeyecekleri güçlü bir yapıya sahip olurlar.

3. Güçlü bağlar
Tek çocuk paylaşmayı ve arkadaşlığı kavramada sorun yaşayacağını düşünenler, ileride bu durumun ikili ilişkilerinede yansıyarak bencil olunacağına inanırlar. Halbuki çok çocuklu olup kıskançlık ve bencillik dürtülerine sahip onlarca kişi var. Bu açıdan tek çocuklar arkadaşlık ya da gönül ilişkilerinde daha güçlü bağlarla bağlanarak sorumluluklarının bilincinde ve cömert olurlar.

4. İşbirliği ve kontrol
Bütün çocuklarda olduğu gibi  tek yetiştirilen çocuklar da bazen öfke nöbetleri geçirir. Bu durumu tek çocuğa bağlamak doğru olmaz. Fakat tek çocuk yetişkinlerden ipuçları kapma eğilimi daha fazla olduğundan daha kontrol sahibi ve işbirliğine yatkın olurlar.

5. Kendi ailelerini seçerler
Tek çocuklar aileleri dışında da duygusal bağlar kurarak kendi etraflarında çekirdek bir kadro oluşturmalarına sebep olur. Ve bu grubun kendi ritüelleri, gelenekleri yeşerir, gelişir.

6. Ebeveynlik dışında mutluluk
Kendi mutluluğunuzu düşünmek bazı insanlara bencil bir dürtü gibi gelse de tek çocuk sahibi olmak ebeveynlik dışında da bir hayatınızın olduğunu bilerek yaşamanızı sağlar. Çocuğunuza ayırdığınız ve birlikte geçirdiğiniz her dakika çok özeldir. Fakat ona daha sağlıklı bir ebebeyn olmak için kendinize de zaman ayırmanız özellikle psikolojiniz açısından önemlidir.

7. Bütçe
Herkesin kabul edeceği en büyük etkenlerden biride aile bütçesidir. Büyük bir aileye sahip olmak finansal olarak oldukça zorlayıcı ve gelecek kaygısı taşımanıza neden olacaktır. Tek çocuğumuz olduğunda ise iyi yaşıyor ihtiyaçlarını karşılamakta ve geleceğine zemin hazırlama açısından şanslısınız demektir.  ‘Çocuk rızkıyla gelir’ diye düşünmeyin, standartları değişen ilk çocuk kadar sizinde her açıdan problemler yaşamanız mümkün. İkinci çocuk düşüncenizi birde bu açıdan bakarak değerlendirip ne istediğinize eşinizle birlikte karar verin.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir