Tarhun Otunun Faydaları ve Kullanımı.

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:33

tarhun2 Tarhun Otunun Faydaları ve Kullanımı.

Bir çok ülke mutfağında baharat olarak kullanılan ve baharatların kralı olarak alınan tarhun otu tatlımsı aroması ile Fransız mutfağın da özellikle salataların vazgeçilmez bir parçasıdır.

İçerisindeki mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olup, diğer etkin maddeleri nedeni ile oldukça da faydalı bir bitkidir.

Diş ağrısından enfeksiyonlara kadar farklı rahatsızlıklara şifa olmaktadır.

Tarhun otu anti bakteriyel özelliği sayesinde demlendikten sonra soğutularak ciltteki yaralara kullanılması durumunda yaraları dezenfekte etmektedir.

Vücuttaki biriken tuz ve ödemi attırıcı, idrar söktürücü özelliği vardır.

Uykusuzluğa, hıçkırığa, ağız kokusuna, mide kramplarına, gaz şişkinliklerine, ciğerdeki yaranın iyileştirilmesine, bağırsak solucanlarının düşürülmesine, aybaşı ağrılarının giderilmesine, hazımsızlığa iyi gelmektedir.

Tarhun otunun yaprak ve çiçekleri subuharı ile damıtılarak eteryağı elde edilmekte. Eteryağı salata ve yemeklerde birkaç damla olarak aromatik olarak kullanılmakta.

tarhun1 Tarhun Otunun Faydaları ve Kullanımı.

Yine tarhun otunun çiçek ve sürgünleri 1 litre sirke ile karıştırılarak 20-25 gün güneş almayan bir yerde muhafaza edilerek tarhun sirkesi elde edilerek kullanılmakta olup, bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Ayrıca 1 avuç kadar tarhun otu, 1 avuç kadar adaçayı, 10 adet taze nane, 2 litre suda bir taşım kaynatıldıktan sonra içine 1 limon suyu sıkılıp gece yatmadan önce bir su bardağı içilerek 3-4 günde yapılan karışım bitirilmek şartı ile kilo verdirici özelliği de bulunmaktadır.

 

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir