Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Sebebi İle Boşanma

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:24

bosanma davalari Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Sebebi İle Boşanma

Medeni Kanunun 163.maddesi gereğince suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme sebebi ile boşanma davası açılabilir.

Eşlerden biri onur kırıcı, küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürmesi sebebi ile diğer eşin onunla birlikte yaşaması beklenemez olduğu hallerde açılacak bir boşanma davasıdır.

Bu davanın açılabilmesi için herhangi bir zaman aşımı süresi yoktur. bu tür davalarda kusurlu taraf davacı tarafa karşı bir suç işlememiş olmasına rağmen işlediği suç niteliği açısından davacı olan eşi toplum karşısında küçük düşürecek nitelikte ise ( Her suç bu şekilde düşünebilir) yeterlidir. Örneğin; çocuk tacizcsi, hırsız, dolandırıcı gibi suçlar işleyen kişilerle eşler evli kalmak istemeyebilir.

Bu boşanma davalarında eşin almış olduğu suç dosyası boşanma davasına emsal gösterilerek eşin işlediği suçu ispat etmek için uğraşmaya ve tanıklar bulmaya gerek kalmayacaktır. Eğer eşin bu suçu işlediği yargı olarak karara bağlanmamış ise o zaman bu suçun belgelenmesi veya delillerle desteklenmesi gerekir ki bu durumda davalının suç duyurusu olarak alınır ve hakim tarafından davalının yargılanması talep edilir.

 

 

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir