Stresi Azaltan Hobi Çalışmaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:17

Stresi azaltan hobi çalışmaları

Ehhh güneşin insanlar üzerindeki pozitif etkisi tartışılmaz. Yavaş yavaş kendini gizleyip havaların soğuduğu şu günlerde insanlarında heyecan ve coşkusunda azalmaların olduğu bir gerçek. Depresif, stresli ve kararan hava ile eve kapanıp tv başında uyuklama haline bürünmenize neden olabiliyor. Eh yaz gelsin diye gün mü sayalım. O zaman havalar nasıl olursa olsun senin keyfin hep güzel olsun istiyorsan keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir kaç hobiye ne dersiniz?

1. Bedensel aktivitelere yönelin

1. Bedensel aktivitelere yonelin Stresi Azaltan Hobi ÇalışmalarıYaz ayında genelde sıcaktan ve ter kokusundan dolayı kapalı spor salonlarına gitmek istemeyiz. İşte spor yapmak için bulunmaz bir zaman. Hem stresten kurtulmak hem iyi vakit geçirmek, hemde sağlıklı kalmak için oldukça iyi bir seçim.  Çok değişik uygulamaların bulunduğu spor salonlarında kendinize uygun olanı seçerek eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz zumba gibi. Yok ben daha sakin dinlendirici ve bir program istiyorum derseniz yoga oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

2. Resim ve boyama ile stres atın

2. Resim ve boyama ile stres atin Stresi Azaltan Hobi Çalışmaları

Popüler kültür içinde yanlızlaşan insanlar topluluğuna dönmek kişilerde stresin artmasında etkili. Böyle dönemlerde müdahale edilmezse depresyona doğru yol alıp belkide sizin için geç olacaktır. Bu nedenle sizi sakinleştiren zihninizi boşaltmanıza ve güzel bir gün geçirmenize neden olacak boyama aktivitesi, birazda çocuklaşmanız için mükemmel bir zamanlama olacaktır. Çocukların gelişimi ve el becerilerini arttırmak için boyama yapmalarını teşfik ederken simdi sizi dinlendiren ve eğlendiren bir uğraş oldu. Oldukça değişik çizilmiş taslakları kendi zevkinize göre boyayarak kendi içinize dönüp, kafanızdaki seslerden bir süre uzaklaşmış olacaksınız. İsterseniz kendi desenlerinizi çizerek farklı desenlerde ortaya çıkartabilirsiniz.

3. Fotoğraflarınızla fark yaratın

3. Fotograflarinizla fark yaratin Stresi Azaltan Hobi ÇalışmalarıBakmakla görmek arasında oldukça büyük bir fark var. Bu farkı en iyi anlatan ve ortaya çıkartan etkinlik ise fotoğrafçılık. Akıllı telefonların kamera uygulamaları ile çevrenizdeki bir çok yerin fotoğrafını çekerek bile kendinize farklı bir bakış açısı geliştirebilirsiniz. İlla bu işi profesyonel olarak yapmak isterseniz bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacaktır.  Fotoğrafçılığı bir sanat ve gerçek bir uğraşa dönüştürmek ise sizi farklı mekanları ve yerleri keşfetmeniz için zorlayacak hatta dayanılmaz br arzu duymanıza sebep olacaktır. Bu aktivite ile uğrşan kişilerin katıldığı organizasyonlara yarışmalara hatta turlara katılarak farklı bir dünyanın kapılarınıda açmanızı sağlayacaktır.

4. Yeni Tatlar Denemeye Ne Dersiniz

4. Mutfakta zamani unutun Stresi Azaltan Hobi Çalışmaları

Mutfakta çoğu zaman ne pişereceğim derdi nedeni ile fazla stresli bir yer olmasına rağmen yemek yapmak ve yeni tatlar denemekten keyif alıyorsanız sizi tüm stresten uzaklaştırıp adeta bir terapi seansına dönüştürecektir. Hele hele yaptıklarınızın beğeni görmesi sizi daha çok teşfik ederken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız.

5. Ailece Puzzle keyfine ne dersniz?

5. Puzzle keyfi Stresi Azaltan Hobi Çalışmaları

Stresten uzaklaşayım diye puzzle yaparken strese girmeyecek ve bundan zevk alacaksanız ailecekte yapılabilecek harika bir çalışma. Hele hele 1000 lik puzzle yaparak bunu tabloya dönüştürüp duvarınızı süslemesi oldukça haz verici. Eğer sizde böyle bir uğraşla zaman geçirmek ve ailenizle olmak istiyorsanız küçük puzzlerle başlayarak denemeler yapabilirsiniz.

6. Örgü Örerek Beyninizi Boşaltmaya Ne dersiniz?

 

Eskiden kalan ipleri değerlendirmek için büyükçe paspaslar örülür hem zaman hemde ev ekonomisine katkı sağlanırdı. Şimdi bir çok teknik ve bir çok meteryallerle bu işlemler yapılarak zihin boşaltılırken aile bütçesine de katkı sağlamak ise belkide işin en keyifli yanı.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler