Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:18

spor1 Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Spor yapmak için yeni başlayacaksanız özellikle uymanız gereken bazı yöntemler varki bununla ilgili tavsiyeleri diğer yazımızda bahsetmiştik.  Simdi spor yapmaya başladıktan sonra uymanız gerekenlerden birazdan bahsedelim.
Spor yapmadan önce elde ettiğiniz vücut endeksinize göre belirlenen spor çalışmasına uygun hareket etmeli ve kaytarmadan sebat etmelisiniz.
İlk günler vücudunuz buna uyum sağlamak için direnç gösterecektir. Hatta kas ağrılarınız olacaktır. Ama bu bir hafta içinde yerini daha esnek bir vücuda bırakır.
Yağ endeksiniz fazla ve su endeksiniz az ise özellikle bol su tüketip ilk bir kaç hafta koşu bandında yürüyüş modunda çalışma yapınız.
Sonra 10 dakika kadar bisiklet çevirdikten sonra esneme hareketleri ile devam edin. Nefes kontrolü spor yaparken önemli bir çalışmadır.
Ayrıca esneme vücudun ısındıktan sonra gevşemesine olanak sağlar. Hızlı bir girişle spor yapmanız kaslarınızın gerilip yırtılmasına veya sakatlanmanıza sebep olacaktır. Esneme bu yüzden sizin sakatlanma riskini azaltır.
Programlarınızda bölüm değişikliği yaparken kaytarmamak vücut sıcaklığınız gitmeden devam etmenizi sağlar ki bu programınızdaki amaçı gerçekleştirme imkanı sağlar.
Bu arada yanınızda arkadaşlarınız varsa onlarla laklak etmek konuşurken performansınızın düşmesine sebep olacaktır.
Yine spor yaparken sececeğiniz bir müzik sizi daha çok motive edip spor yaparken eğlenmenizede sebep olacaktır.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir