Söğüt Ağacı ve Yaprağının Faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:56

s%C3%B6%C4%9F%C3%BCt1 Söğüt Ağacı ve Yaprağının Faydaları

Bir çok kişinin gölgesinde oturduğu kapsül şeklinde meyveleri olan 30-40 m boyunda, sulak yerlerde yetişen, kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. İçeriğinde salisilik asit tanen ve madeni tuzlar bulundurur. Gölge ve estetik görüntüsünün haricinde başka bir özelliğinin olmadığı düşünülen söğüt ağacının etkin maddesinden aspirin üretilmektedir.

Söğüt ağacının en çok dal kabukları kullanılmakta olup, yaprak ve kökleri de kurutularak haşlanıp kullanılır. Söğüt kabuğu da haşlanarak içilebilir. Haricen de kullanılır. Kullanımında her hangi bir etkisi yoktur.

Söğüt ağacı, ateş düşürücü ve iyi bir ağrı kesicidir. Fazla alınması durumunda sinirleri yatıştırır ve uyutur.

Mikropları öldürür, kanamayı keser, romatizma ağrılarını dindirir, mesane taşlarının düşürülmesin de etkilidir. Aybaşı kanamalarını düzenler, gebeliği önler.

Egzama siğil kesik ve yanık gibi dışardan gelen problemlerde harici olarak söğüt yaprağı ezilip tampon yapar gibi üstlerine bastırarak 10 dakika tutulmasında faydalı olur. Uyuzda da suyu ile yıkanarak kullanılabilir.

Söğüt yaprağı kaynatıp balla tatlandırılarak soğuk içilmesi sarılığa iyi gelmektedir.

Kulak ağrısında da suyu kulağa damlatılarak hafifletilir.

Söğüt yaprakları kaynatılıp, bir leğenin içinde ayaklar dinlendirilerek ayak yorgunluğu giderilir.

Aspirinin kullanıldığı tüm rahatsızlıklarda kullanılması uygundur. Hatta aspirinden bile daha zararsızdır. Kalp ve damar hastalıklarında aspirin önerilmesine rağmen söğüt kabuğunun bu rahatsızlık için önerilmesini gerektiren bilimsel bir çalışma yapılmamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir