Soğan ve Suyunun Faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:31

so%C4%9Fan Soğan ve Suyunun Faydaları

Değişik renk ve ebatlarda olan soğanların kullanımlarına göre farklı çeşitleri vardır. Çoğunlukla renklerine ve büyüklüklerine göre isimlendirilir. İçerikleri bakımından farklılık gösterirler ve bu nedenlede ilaç sanayisinde de kullanılırlar.
Antioksidan özelliği açısından zengin olan soğan alternatif tıp ve bitkisel ilaç yapımında da önemli yer tutar.
Kırmızı ve sarı soğanın beyaz soğana oranla içinde bulundurdurğu sülfür ve guercetin maddesinden dolayı hücre zarı ve duvarının korunmasında etkin maddedir. Bu sebepten dolayı günlük kullanımda daha çok tercih edilmesi gerekir.
Soğan kabuğunda da bu etkin maddenin bulunması nedeni ile yemek yapımında kullanılırken soğanların kabuklarının fazla alınmasından kaçınmalıdır.
Soğanın bağırsaklardan emilimin sağlanıp kan dolaşımı içine girmesi 20 dakika içinde olmaktadır. Diğer besinlerin emilimi 24 saat içinde olurken soğanın bu kadar çabuk emiliminin sağlanması kolanlarda bakteri oluşumunu engellemekte ve kanser riskini asgariye indirmektedir.
Soğan genelde yemek ve salatalarda kullanılmakta olup, bunun dışında da insan sağlığını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek beden temizliği ve ürener sistemin direnç kazanması açısından kabuğundan yapılan çayında günlük yaşamın içinde yerini almasında önem vardır.
Soğan suyunun etkin olduğu ve iltihap kurutma özelliğinden dolayı eskiden beri bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Bunların başında bebeklerde orta kulak iltihaplanması, sivilcelerin giderilmesi, adet sancısının azaltılması, kilo kontrolü ve kilo verme, cilt temizliği, öksürük ve astım rahatsızlıklarında önemli bir yeri vardır.
Soğan özellikle kolon,mide ve yumurtalık kanseri riskine karşı etkin maddedir. Kullanımı riski önleme açısından önemlidir.
Erken menopozda yaşanan kemik erimesi riskinin tedavisinde de soğanın faydası oldukça fazladır.Soğanın içeriğinden dolayı daha etkin olması açısından çiğ tüketilmesi pişmiş tüketiminden daha faydalıdır.
Soğan ve kabuğundan yapılan kür en fazla 15 gün kullanılıp en az bir hafta ara verilerek kullanılmalıdır. Bu şekilde yapılan tedavi etkinliği açısından daha faydalıdır.

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir