Simir testi nedir? (Smear testi)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:49

Simir testi nedir? (Smear testi)

Simir testi (Smear) 18 yaşını geçen ve jinekolojik muayenede çoğu kadından istenen testlerden biridir. Neden Smear testi istenir?  Hangi hastalıklar test sonrasında teşhis edilir? Test nasıl yapılır? tüm merak edilen ve bilinmesi gereken her şey…

Smear testi genital enfeksiyon rahim ağzı ve kanser değerlendirmeleri yapabilmek için uygulanan bir testtir.  Kadınlara özel bir test olan simir testi genital olarak birçok taramayı yapmış olur.

 Simir testi nedir? (Smear testi)
Bir çok kadının görmezden geldiği ve zamanla kansere dönüşen genital hastalıklar bir test ile içinize su serpecektir. Riskleride değerlendirmenize ve erken teşhis ile hayat kurtaracaktır.

Simir testi, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi veya  PAP smear testi olarak da adlandırılır.

Simir testi (Smear) ne için yapılır?
Genellikle cinsel ilişki yaşamış her yaştaki kadından istenen Simir testi  özellikle rahim ağzı kanseri için erken tanı sağlamaktadır. Jinekolojik kontrollerin vazgeçilmez uygulamasıdır.

 Simir testi nedir? (Smear testi)

Simir testi (Smear) nasıl yapılmaktadır?
Vücutta kendini devamlı hücre yenilemesi ile yeniler. Ölü hücreler yani yenilenen hücrelerde dökülür. Bu dökülen hücrelerin özel bir işleme tabi tutulması için toplanıp incelenmesi ile sitolojik inceleme (hücresel inceleme) gerçekleştirilir.

Bu inceleme çok basit bir uygulama olan rahim ağzından bir spatula yardımı ile alınan örneklerle gerçekleşir. Hiç bir zorluğu olmayan oldukça basit bir işlemdir.

Simir testinin en zor yani Jinekolojik pozisyondan duyulan rahatsızlıktır. Hastanın bu pozisyonda iken rahim ağzından alınan sıvı laboratuar ortamında incelenir.  Kadın doğum uzmanları tarafından da değerlendirilir.

Simir testi (Smear) neden önemlidir?
Eken teşhisin hayat kurtardığı, ne kadar önemli olduğunu her fırsatta hatırlatan uzmanlar, özellikle de kanser riski olan geçmişinde bir hikayesi bulunan, 40 ve 40 yaşın üzerindeki özellikle menapoza girmiş kadınlar için erken teşhis oldukça önemlidir. Simir testini rahatsızlık duyduğunuzda değil her sene düzenli olarak yaptırmanız sağlıklı bir yaşamın kuralıdır.

Bu nedenle özellikle kadınlar için hayat kurtaran testler arasına girmiştir.simir testi nedir smear testi 591a3e7e24acc Simir testi nedir? (Smear testi)

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar