SARDALYA TUZLAMA

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:09

SARDALYA TUZLAMA

MALZEMELER:

500 gr sardalya
tuz (dişli sanayi tuzu)

YAPILIŞI:

Sardalyaların tahrip olmaması açısından yıkayıp pullarını bıçak yardımı olmadan suyun altında elinizle dikkatlice temizleyin. Hassas bir balık olduğundan dolayı bıçak kullanmak balığa zarar verecektir. Kafa kısmını keserek karın bölgesinden başlayıp iyice temizlenmelidir. Temizlenmiş balıkları iyice yıkayarak kılçıklarını ayıklıyalım.Balığı iki parça fileto haline getirelim. Daha sonra bölünmüş iki parça halinde olan balığı birleştirelim.  (Salamura yapımında sardalyanın yanısıra hamsi ve kolyos balıklarıda kullanılabilir.Sunmak istediğiniz balık miktarının azlığına ve çokluğuna istinaden buna uygun bir pişirme kabı, bir teneke veya cam kavanoz temin edin. Kabın alt kısmına yaklaşık bir santim kalınlığında tuz yayın. (Sofra tuzu yerine iri çekilmiş sanayi tuzu kullanılması tavsiye olunur) Tuzun üzerine kapatılmış filetoları deri kısmı  dışa gelecek bir şekilde, bir ters bir yüz olarak dizin. Tekrar üzerlerini tuz ile iyice örtün ve tekrar filetoları  aynı şekilde bir ters bir düz dizip üzerlerini tuzla kapatın. Balıklar bitinceye kadar bu şekilde üzerlerini kaplayın. Son işlem olarak üstüne bir tabak veya tahta koyup onun üzerine de ağırlık olması ve baskı yapıp sıkışması açısından (örneğin temiz bir taş) koyun. Filetolar, eğer buzdolabında saklanacaksa 1 haftada hazır olur. Tuzlama yaptığınız balığınız 15 günden fazla saklanacaksa salamurasını 15 günde bir yenilemek gerekir.
Servis yapmadan önce tuzlamaları iyice yıkayın ve iki saat elma sirkesinde bekletin. Üzerine zeytinyağı ve limon sıkıp servis yapın.

İsteğe bağlı olarak balıkların fileto çıkarmadan ve kafasını temizlemeden, solungaçlarından tutup karnını temizlemek te mümkündür. Bu durumda tuz ile fazla temas etmeyeceği için balık daha lezzetli olur. Ancak balıkların kafalarını bir ağırlıkla ezmek gerekir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir