Sağlıklı Beslenme İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:15

 Sağlıklı Beslenme İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İnsan oğlu doğduğu andan itibaren açlık hissini gidermek için yemek yeme ihtiyacını gidermek zorundadır. Bunun sebebi vücudun gereksinim duyduğu bazı protein mineral ve vitaminleri bu yiyecekler aracılığı ile karşılamaktadır. O yüzden yemek için yemek yerine yaşamak için yemek yemeyi tercih etmeli ve bunun için ne yediğinizi bilmelisiniz. Sağlıklı bir bedene ancak, dengeli beslenme ile vücudun gereksinimini karşılamayla olur.

Yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinde sağlığa uygun olması ve besleyici değerlerinin de bilinmesi önemlidir.

Tükettiğimiz yiyeceklerin yaşa cinsiyete yapılan spora veya aktiviteye ve içinde bulunulan duruma göre beslenmede de değişiklikler olacaktır. Beslenmede amaç karın doyurmak açlığı gidermekten ziyade gerekli vitamin ve mineralleri almak olmalı.

Bunun içinde öğün atlamamalı hatta ara öğünlerde de atıştırmalıklar almalıdır.  Çok yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınılmalı  daha çok posalı yiyecekleri tercih etmelidir. Az ve sık beslenmeye dikkat edilmeli.

Tamamen tek tip beslenmeden hatta sade bitkisel veya etcil beslenimden kaçınmalı.

Tuz tüketimini azaltmalı çok tuzlu yiyecekler yemekten kaçınmalı, günlük ortalama bir çay kaşığını geçmeyecek kadar tüketmelidir. Yüksek tansiyon hastaları ise tamamen tuzsuz kullanmalıdırlar.

Tek tip beslenmekten kaçınmalı gereken proteinin yanında, karbonhidratlar. yağ, şeker vitamin ve mineral içerikli besinleri de tüketmeye çalışmalıdır.

Doymuş yap yerine doymamış yağ tüketmeye çalışın, yemeklerinizi çok fazla yağda yapmayıp hatta hiç yağ kullanıp yemek piştikten sonra üzerine birkaç damla zeytin yağı gezdirin. Zeytin yağında kızart yapılmayacağı gibi pişirilerek te kullanılması doğru değildir.

Yağlı et yerine yağsız lı et yerine yağsız et tavuk balık tercih edilmeli, Yağda ve fritözde pişirmek yerine fırında veya haşlama pişirilerek tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Bol su tüketilmeli, olabildiğince fazla çiğneyerek yemekleri yemeli, tıka basa mideyi doldurmadan yemekten kalkmalı, hazmı kolaylaştırdığı için salatalarda sirkeye de yer vermeli, limonu olabildiğince fazla tüketmeli.

Spor yaparak veya en azından hareket ederek metabolizmayı çalıştırmalı, İnsan beyni oksijen ve glikoz ile bezlenir. Oksijen ihtiyacını havadan alırken Glikoz ihtiyacını da meyvelerden giderir. Bunun için meyve tüketimi önemlidir. Fakat meyvelerinde ne zaman alınması gerektiği bunun için önemlidir. Yemeklerden hemen sonra meyve yenmemeli ara öğünlerde bu ihtiyaç giderilmeye çalışılmalıdır.

Vücudumuzda bir çok hücre gün içerisinde ölür ve yerine yenileri gelir. Bunun için düzenli beslenme çok önemlidir. İyi bir beslenme ile bu oluşum sağlanırken kötü alışkanlıklar ve kötü beslenme ilede hücre yenilemesi geciktirilmiş olur.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir