Saç Nasıl Yıkanmalı ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:27

sa%C3%A7 Saç Nasıl Yıkanmalı ?

Saçların nasıl yıkanacağının saçın uzunluğuna bağlı olmadığı düşünülebilir; ancak uzun saçlar kısa saçlara göre daha özenli bir yıkama ve bakım gerektirir. Saçlar ne kadar uzun olursa, saçın yumuşak olmasını ve çevresel faktörlerden korunmasını sağlayan, saç derisinde üretilen yağ saç teli uçlarına o kadar zor ulaşır. Bir süre sonra kuruyan uçlar kırılmaya başlar ve saçlar solgun ve kabarık görünür. Bu nedenle saçlarınızı yıkarken saç derinizi kurutmamaya özen göstermelisiniz.

Saç yıkama işleminin birinci kuralı saç telinizin yapısına ve saç derinizin durumuna uygun bir şampuan seçilmeli. Kuru saçlar yağlı saçlar ve kepekli saç dipleri için olan şampuanlardan size en uygun olanı ile yıkama işlemine başlanmalıdır.

Yıkama işlemi ılık bir su kullanılarak başlanmalıdır. Saçlarınız iyice ıslanmadan şampuan kullanmayınız. Şampuan miktarı ne saçı temizlemeyecek kadar az nede köpükleri arındıramayacak kadar çok olmalıdır. Az şampuan saçı kirden arındırmaz fakat çok şampuanda saçı temiz yapar diye bir kaide yoktur. Ovucunuza aldığınız şampuanı her iki elinizle saçlarınıza eşit olarak sürün. Şampuanı saç diplerinize iyice yedirerek 5 dakika kadar masaj yaparak yıkayınız. Bu masaj saç diplerinizdeki kan dolaşımını hızlandıracaktır. Saç yıkarken kesinlikle sıcak su kullanmayınız. Sıcak su saç derisini tahriş edeceğinden ölü deri yani kepeklenme fazla olacaktır.

Saç durulanırken özellikle saç derisi iyice durulanmalıdır. Yoksa saç derisinde şampuan atıkları kalır ve buda deride tahriş ve mantar oluşumuna sebep olurki saçlarınızın dökülmesine ve canlı görünmesini de engeller.

Saçlar en fazla 2 sefer yıkanmalı 3 cü yıkama saç derisinin orijinal yağlanmasını da alacağı için doğru bir uygulama olmaz. Saç kremi kullanıyorsanız onuda aynı şampuan gibi avucunuzun içine alın ve iki elinizle eşit bir şekilde saçınıza sürüp 3-4 dakika kadar masaj yaparak saçlarınıza yedirin ve ılık su ile saç derinizde kalıntı kalmayacak şekilde yıkayın.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir