Pirinç Pilavı Tarifi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:43

Pirinç Pilavı

Malzemeler:

2 Bardak baldo pirinç

4 su bardağı Su

1 çay kaşığı tuz

1 kaşık tereyağ

2 kaşık sıvı yağ

Yapılışı

Pirinç pilavı oldukça kolay olmasına rağmen yapılışından kaynaklı olarak pirinçlerin tane tane olmaması hatta lapa olması söz konusudur. İyi bir pirinç pilavı yapmanın püf noktası yağı ve kavurma işlemidir.

İyi bir pilav yapmak için derin bir kabın içine 15-20 dakika sıcak ve tuzlu suda bekletin ve suyu süzüp bir kere duru suydan geçirdikten sonra iyice süzün. Pilav tenceresinin içine yağı koyup eritip hafif sararmaya başladığında pirinci tencereye dökün arcelik servisi torbali ve tahta kaşıkla iyice karıştır: Pirinç yavaş yavaş birbirini tutmaya başladığında karıştırmaya devam edin: Eskilerin değimi ile pirinçin iyi kavrulduğunu anlamak için kaşık saplarlarmış: Eğer kaşık dik durursa pirince suyu dökülürmüş: Az olan pirince kaşık saplayamasanızda pirinç kaşığı tutmaya ve sizin karıştırmanızla birbirinden ayrılmaya başladığında bir ölçüye iki ölçü su koyarak tencerenin kapağını kapatın ve on dakika kadar kaynadıktan sonra suyunu çekip çekmediğini kontrol edip ocağın altını kapatın: Tencere ile kapak arasına pirinç pilavının demlenmesi ve içini çekmesi için bir havlu veya gazete kağıdı koyup beklettikten sonra servis yapabilirsiniz:
Afiyet olsun

Not: Pirinç pilavı sade olarak yapılabildiği gibi, arpa şehriye,tel şehriye ilede yapılır. Ayrıca nohutlusu sebzelisi hatta domateslisi,soğanlısıda yapılır. Neli yapılacaksa pirinç katılmadan önce hazırlanıp pirinç sonra katılarak kavrulur.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar