Omurga sağlığınız için günlük hayatta dikkat etmeniz gerekenler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:37

Omurga sağlığınız için günlük hayatta dikkat etmeniz gerekenler

Yaşamımız içinde herkes en az bir kere bel ağrısı çekmiştir. Bel ağrısının bir çok sebebi olmasına rağmen en bilindik sebebi kas ve bağ dokusundaki zorlanmaya bağlı gerilme olabiler. Bu yapıların oluşturduğu bozukluk da kişinin yaşam kalitesinin düşüşü demektir. Bel ağrısı ve omurga sağlığı için günlük yaşamda giyilen kıyafetlerden, yatak ve yastık kalitesine, seçilen egzersiz türünden giyilen ayakkabı tercihine kadar pek çok şeye dikkat edilmesi gerekiyor.

Omurga sağlığını korumanın birinci yolunun, omurgaya aşırı yük binmesine neden olacak kıyafet ve aksesuarlardan uzak durmak gerektiğini söyleyen Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk günlük yaşamda dikkat edilmesi gerekenler hakkında önerilerde bulundu.

Omurga sağlığınız için günlük hayatta dikkat etmeniz gerekenler

– Bayanların vazgeçemedikleri yüksek topuklu ayakkabıların ayak anatomisini bozarak vücutta ciddi problemlere yol açar.

– Topuklu ayakkabı giyildiği takdirde vücudun kuvvet merkezinde öne doğru kayma oluşuyor. Bu da kalça ve omurganın hizasını bozar.

– Sıkı sütyenler ve çapraz sporcu sutyenlerine ile boyundan bağlanan giysiler de omuz, sırt ve boyun sağlığını riske atıyor.

omurga sagliginiz icin gunluk hayatta dikkat etmeniz gerekenler 591a3a615791d Omurga sağlığınız için günlük hayatta dikkat etmeniz gerekenler

– Masa başında oturarak çalışıyorsanız ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayacak ayakkabılar giyin.

– Cüzdanınız bile omurganıza ağırlık yapıp dengesini bozabilir. Gülle gibi ağır cüzdanlardan kaçının.

– Boyna uzun süreli ağır kolyeler takılmamalıdır.

– Kalem etekler dizleri birleştirdiği için dengeli yürümeyi zorlaştırır. Hareket kısıtlandığı için disklerde sorunlara yol açabilir.

– Zayıf görünmek ya da vücudu toparlamak için giyilen korseler çok sıkıysa ve esnemiyorsa omurgaya basın uygulayarak disklerinizi tehlikeye sokabilir.

omurga sagliginiz icin gunluk hayatta dikkat etmeniz gerekenler 591a3a615c0ee Omurga sağlığınız için günlük hayatta dikkat etmeniz gerekenler

Kadınlar daha fazla risk taşıyor

Erkeklere oranla kadınlarda omurga sorunları daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedenleri içinde genetik ve hormonal faktörler oluşturuyor. Osteoporoz sıklıkla kadınlara has bir sorun olarak görülürken, osteoporotik omur kırıklarının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere nazaran daha fazla olduğu biliniyor. Kadınların düzenli beslenmesi ve yüzmesi bu sorunu büyük oranda azaltabiliyor.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler