NORMAL DOĞUM

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:08

dogum NORMAL DOĞUM

 

Bebek isteyen ailelerin en çok düşündükleri konulardan birisi de, bebeğin dünyaya geliş şeklidir. Bilirsiniz ki iki türlü doğum seçeneği vardır ve bunlar arasında en güzel ve mantıklı olanı normal doğumdur. Diğeri ise sezaryen doğumdur ama ülkemizde artık gebelik yada doğum serecinde anne veya bebek açısından olumsuz bir gelişme olmadığı sürece uygulanmamaktadır. Normal doğum ise annenin bebeği en doğal yollardan dünyaya getirme şekline denir.

Gelişimini tamamlayan bebek anne karnında doğum pozisyonu aldıktan sonra her an doğum başlayabileceği için bu dönemden sonraki gebelik takibi daha sıkı olmalıdır. Vaginal doğum ismi de verilen normal doğumun birçok artısı vardır ama tabii ki bazı olumsuzluklar da söz konusu olabilir. Hamileliğiniz boyunca sizin ve bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuz, eğer risk altındaysanız size bu olumsuzluklardan bahsedecek ve zaten sezaryen doğumu önerecektir. Fakat herhangi bir sorun söz konusu değil ise normal doğum yaparak bebeğinizi en sağlıklı şekilde kucağınıza alabilirsiniz.

Normal doğumun en büyük artısı bebeğinizi hiç beklemeden ve kendi sancılarınızı anında unutarak kucağınıza alabilmenizdir ki bence bu dünyalara bedel bir duygudur. Ayrıca bilindiği üzere normal doğum yapan hanımların lohusalık sendromuna kapılma yüzdeleri de çok düşüktür. Normal doğumun diğer bir güzelliği ise sütünüzün hemen gelmesidir ki buda bebeğinizi doğar doğmaz kucağınıza alıp karnını doyurarak onunla iletişime bir an önce geçmeniz anlamına gelir.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir