Neden Kadın CEO Az?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:08

neden kadın CEO az

Ülkemizde eğitim sisteminde yapılan istatistiklerde kız çocuklarının daha zeki ve başarılı olduğunu söylemesine rağmen üniversite sonrasında kariyer ve kadın istihdam oranları işgücüne katılım gibi verilere bakıldığı zaman, erkeklere kıyasla arada büyük bir uçurumun olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya verilerine göre ise işgücünün erkeklerde %80, kadınlarda ise %50 civarlarında iken, Ülkemizde ise erkekler %71, kadınlar ise %30 oranındadır. Bu istatistikler nezdinde hem dünya üzerinde hem de ülkemizde kadın CEO‘ların son derece az olduğunu söylemek mümkündür. Mevcut olan istihdamda büyük bir çoğunluğun, babandan kalma miraslar ile bu konuda varlık göstermektedir.

neden kadin CEO az. 300x200 Neden Kadın CEO Az?

Kadınların iş hayatı dışında birde anne olma özelliği ve daha fazla aile sorumluluğu üstlenmiş olması da, ister istemez kadın CEO‘ların son derece az olmasına neden olmaktadır. Diğer önemli konu ise toplum yargıları ve işyerindeki erkek egemen otoriteden oluşan baskı, kadınların üst kademe yönetimlerde az görünmesine neden oluyor. Toplum, erkeğin yönetici vasfında daha baskın olduğunu öne sürerken, kadının ev içi sorumluluk ve becerilerinin daha etkin olduğunu belirtiyor. Bu bakış açısı ile üst kademe yöneticiler arasında kadından ziyade erkeklerin 1/0 önde galip başladıkları kesin.o WOMEN IN BUSINESS facebook Neden Kadın CEO Az? Şirket politikasında eşitlik politikasının olmaması, erkeklerin aile sorumluluğu konusunda tüm yükü kadınların üzerine yıkıyor olması, kadınlara karşı önyargılar, ve daha birçok neden, kadınların üst kademelerde yer almasına engel olmaktadır.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar