Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 04:53

düzenli mutfak

En çok zaman geçirdiğiniz ve dolabınızın yeterli gelmediği için ne kadar küçük olduğu ve kullanışsız olduğundan mı şikayet ediyorsunuz? Daha kullanışlı ve iç aksamları kullanılarak yapılan bir dolabın hayalini mi kuruyorsunuz? Eh oldukça maliyetli ve yakın zamanda dolaplarınızı yenileme gibi bir planınız da yoksa pratik bilgilerle çözüm yolları bulmanız gerekiyor demektir. Ev dekorasyonunda önemli olan en küçük alanı bile doğru kullanmak ve pratik bilgilerle küçük ipuçlarını birleştirerek uygulayıp mutfak dolaplarınızı daha kullanışlı bir hale getirmektir. Bu da aradığınızı kolayca bulma ve yaptığınız işten keyif almanızın rahatlığı da cabası.

 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Strese girmeden aradığınızı bulmanın zorluğu bir yana, bulana kadar diğer eşyaları dökülüp saçmak, hem sinirlenmenize hem işinizin artmasına hemde mutfaktan soğutur insanı. Şimdi önemli olan bu dolaplarda bulunan eşyaları ne sık kullanıyorsunuz daha doğrusu ne kadarına ihtiyacınız var? Heves edip kullanırım diye aldığınız ve hiç kullanmadığınız mutfak eşyalarınızdan biran önce kurtulmanın vakti gelmişte geçiyor bile. Bu eşyalarınızı sık kullananların içinde alarak mutfağınızda yer açarken, mutfakta geçirdiğiniz süreyi de kısaltmış olursunuz.

Fazlalıklardan kurtulduktan sonraki adım ise eşyalarınızı kullanım amacına göre gruplamak ve her grubu aynı gruptan diğer gereçlerle aynı yerde tutmak. Bunun için mutfak dekorasyonunda oldukça pratik kullanımı olan organizerlerden yararlanabilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuz eşyaları kullanmanız gerektiğinde hangi dolaptaydı diye düşünmek zorunda kalmadan ve tabii dağıtmadan ulaşmış olursunuz.

Dolabı yerleştirirken en çok kullandığınız tabakları ve bardakları kolayca ulaşabileceğiniz yerlere koyarak elinizin altında tutmuş olursunuz. Bu arada sık kullanıldığı için kapaklar daha çabuk eskiyeceğinden ara sıra yer değişikliği yapmanız dolap kapaklarının ömrünü de uzatmış olur.

Saklama kapları mutfakta en çok ihtiyaç duyduğumuz malzemelerden biridir ve bu kapları alırken mutlaka dolap içinde biraz araştırma yapmak zorunda kalırsınız. Çünkü kapaklarını bulmak biraz zordur çünkü kapaklar nedense hep ortadan kaybolur. Bu durumda olan saklama kaplarınız varsa başka yerlerde değerlendirerek onlardan biran önce kurtulun yada kullanabileceklerinizi iç içe koyarak yerden tasarruf edin. Kapakları mevcut olan saklama kaplarını ise iç içe koyarak kapaklarını başka bir saklama kabını depolama alanı kullanabilirsiniz. Eh en önemlisi elinizin altında bir dolapta ve hepsi aynı yerde olsun.

Tavalar genelde çekmece içlerine konur. Eh haliyle biraz dikkat edilmez ve hem dağınık hem de iç içe olduğundan çizilir. Bunun önüne geçmek ve tavalarınızın çizilmemesi için aralarına peçete veya kağıt havlu koymayı deneyebilirsiniz.

Mutfak dolaplarınız yüksek ve derinse ayağınızın altında sağlam bir tabure bulundurmanızda fayda var. Derin olan dolapların arka kısımlarına ulaşmak için ise raylı raflardan edinebilirsiniz.

duzenli mutfak9 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Tencere kapaklarınızı depolamak için basit bir bulaşıklık veya dolap kapaklarının konacağı organizerlerden edinerek yerden tasarruf etmeniz çok kolay. Ayrıca sadece tüm tencere ve kapaklarınızı muhafaza edeceğiniz aksesuarlardan da edinebilirsiniz.

duzenli mutfak8 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Sık kullanılan karıştırma gereçlerini ocağın hemen yakınında bulundurun. İster bir kabın içinde ister duvara monte edilmiş kancalı aparata asarak. Bu şekilde yağlı ellerle çekmece karıştırmak zorunda kalmazsınız.

duzenli mutfak6 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Buzdolabı poşeti, streç veya alüminyum folyo gibi malzemeleri buzdolabına yakın yada elinizin altın bir çekmecede yan yana saklayın.

duzenli mutfak4 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Günlük ve misafir için diyerek ayrı aldığınız ve her zaman kullanmadığınız çatal-kaşık setlerini kutularında saklamak yerine bir kavanozun içine dikey biçimde koyarak yerden tasarruf edebilirsiniz.

duzenli mutfak10 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Mutfak gereçlerindeki gruplandırmayı kiler bölümünde de yapın. Pasta börek malzemelerini bir rafta, baharatları bir rafta gibi. Hava alıp erkenden bozulmalarının önüne geçmek ve aradığınızı kolayca bulmak için poşetli aldığınız malzemeleri kavanozlara boşaltın. Kavanozlara yapıştırdığınız etiketlere içlerinde ne olduğunu ve raf ömrü açısından son kullanma tarihini yazmayı unutmayın.

duzenli mutfak11 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

Kabartma tozu, vanilya, kakao, maya gibi kendi poşetinde muhafaza edilen ve dolap içlerinde kaybolmaya müsait küçük şeyleri kiler dolabının kapağına monte edeceğiniz cepli askılarda ve gözünüzün önünde saklayabilirsiniz.

duzenli mutfak12 Mutfak Dolabı Düzeni Nasıl Olmalı?

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir