Menopoz ile ilgili en çok merak edilen sorular.

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:13

menopoz Menopoz ile ilgili en çok merak edilen sorular.

Menopoz nedir?

Ergen yaşa gelen bir kadının 300 – 400 bin yumurta taslağı içeren yumurtalıkları, 40’lı yaşına gelindiğinde 300 civarında olgun yumurta üretirken doğurganlığını korumakta olup, diğer binlerce yumurta taslağı ise olgunlaşanlara destek görevinde bulunurlar. 50 li yaşa gelindiğinde yumurta üretimi durup, yumurta üretimiyle tetiklenen östrojen üretimi azalır ve rahim içinde aylık kalınlaşma olmaz ve artık ritmik kanama görülmez. Bu durumun adına menopoz denir. Bu dönemde östrojenden başka diğer hormonlar ve kan seviyesinde de düşüşler olur.

Menopoz hangi yaşta görülür?

Genel bir yaşı olmayıp farklılık gösterse de menopoz genel olarak 49-52 yaş aralıklarında görülür.

Menopoz yaşı değiştirilebilir mi?

Her kırın doğumu ile genetik kodları ile menopoz yaşı belirlenmiştir. Bu nedenle menopoz yaşını değiştirilemez.Fakat bazı olumsuz faktörler sigara tüketimi, ilaç kullanımı, ameliyat, otoimmün hastalıklar, X-ışını gibi menopoz yaşını öne çekebilir.

Menopoz döneminde hangi şikayetler görülür?

Sıcak basması değişen östrojene bağlı olarak menopoz belirtilerinin başında gelir ve sonrasında da devam eder. Ruhsal bozukluklar, hafıza sorunu, uyku bozuklukları,anlık ruhsal dalgalanmalar anlık veya ömür boyu süren ve yaşam kalitesini bozan sorunlar görülmektedir.

Fiziksel sorunlar

Hormonlara bağlı olarak kemik erimesi cilt lekelenmeleri ve pullanma,cinsel organlar ve cinsel isteksizlik, güç kaybı, yorgunluk gibi etkenler menopozda görülen diğer etkilerdir.

Menopoz döneminde hangi hastalıklar ortaya çıkabilir?

Erkeklerin 40 lı yaşlarında görülen kalp krizi riskine göre kadınlarda daha az seyreden kalp krizi riski menopozla aynı seviyeye gelir. Kemik erimesi östrojen azlığı nedeni ve yaşlanmanın bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu dönemde meme, rahim, yumurtalık ve bağırsak kanseri riskleri yüksek olup kontrolleri elden bırakmamalıdır.

 

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir