Mandalina kabuğundan mum yapımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:12

mandalinadan mum yapımı

Mandalina kabuğundan kolayca mum yapımı. Dekoratif olduğu kadar eldeki malzemelerin değerlendirilmesi ile ilgili bir proje. Yapımı çok basittir.

Gerekli Malzemeler:
-Mandalina veya Portakal
-Bıçak
-Zeytin yağı
-Çakmak

kabukmum1 Mandalina kabuğundan mum yapımı

Yapılışı:

Mandalinanın orta göbeğinde bulunan sapını mandalinanın kabuğunda kalmasını sağlayacak şekilde çıkartabilmek için, mandalinayı ortaya yakın kısımdan kabuğunu çizerek üst kısmı elimizle kaldırıyoruz. Alt kısımda kalan mandalinayı başta da dediğimiz gibi ortasına zarar vermeden çıkartabilmek için sırayla mandalinanın içini dikkatli bir şekilde alıyoruz ve boşalmış bir kabuk halinde kalan kabuğu düz bir kabın içine oturttup içine kabuğun orta kısmını açıkta bırakacak kadar sıvı yağ döküp ortadaki beyaz dal gibi olan kısmı çakmakla yaktığınızda mum gibi yanmaya başlayacaktır. Daha dekoratif olması için üst kısımdan aldığımız mandalin kabuğunun üst kısmından hava alacak kadar bir delik açarak mum haline getirdiğimiz kabuğun üstüne oturtarak loş bir görüntü oluşturmanız mümkün. Bu şekilde hazırladığınız mumlarla özel günlerde değişik bir atmosfer oluşturmanız mümkün. Kısa süreli bir mum kullanımı sağlamasına rağmen oldukça etkili bir yöntemdir.

kabukmum5 Mandalina kabuğundan mum yapımımandalinadan mum yapilisi 300x169 Mandalina kabuğundan mum yapımı

Bu mum yapılışında mandalina kullanıldığı gibi portakal kabuğu da kullanılabilir. Fakat mandalina yapım olarak daha kolaydır.

 

 

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar