Libidonuz Normal Mi?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:32

libiddo Libidonuz Normal Mi?

Libido yani cinsel istek olarak bilinen ve her bireyde farklılık gösteren bir durumdur. Libidonun yüksek veya düşük olması kişinin bu durumdan duyduğu rahatsızlığa göre değerlendirilir. O yüzden kimine göre yüksek olan libido kimine göre düşük olabilir. Bu durumun net bir tanısı yoktur.

Normal diye tabir edilen libido ise yoktur. Yüksek veya düşük diye adlandırılır ve kişilerin yaşadıkları soruna göre de bir rahatsızlığın olup olmadığının teşhisi konulur. Kimi durumlarda cinsel isteksizlik duyulması kişileri rahatsız etmez iken partneri ile uyumsuzluk gösterdiği için seks hayatlarını olumsuz etkiler. Bu sebepten dolayı düşük olan libidonun altında yatan sebeplerin araştırılması gerekir. Bazı rahatsızlıklar neticesinde libidonuz düşük olabilirki bu rahatsızlıkların başında kanser gibi yoğun tedavi gerektiren hastalıklardır. Ayrıca psikolojik bazı rahatsızlıklar ve alınan ilaçların etkisi ilede libidonuz düşebilir ve alınan bir ilaç libidonuzun yükselmesini sağlamaz. Bazı psikolojik rahatsızlıklarda ise yüksek libido da görülebilir. Eğer bu durum kişide ve partnerinde sorun teşkil ediyorsa ancak bir sorun olarak ortaya çıkar. Ayrıca yüksek libidoya sahip kişilerin seksi en önemli öncelikleri arasına koyması bir sorun olmaktadır.

Libidonuzun yaşa, yaşam şartlarına, gün içindeki stresli yaşanan ortamlara bağlı olarakta düşmesi mümkündür. Ayrıca libidonun yüksek veya düşük olmasının kişiden kişiyede değişiklik gösterdiğini bilerek hareket etmenizde fayda vardır. Yine yaşanan cinsel istismarlar, travmalar, yetiştirilme tarzı, cinsellikten utanma, günah sayma gibi etkenlerde libidonun düşük olmasının sebepleridir.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler