Kronik Kabızlık Sebepleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:33

Bir çok kişinin sorunu olan kabızlık ve şişkinlik hissi yaşam kalitesini düşüren ve nefes almaktan, hareket etmekten hatta giyinme sorunu bile yaşatan bir sorun olup kronikleşmesi durumunda ise oldukça zorlu bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda adeta kalp krizi geçiriyormuş hissi veren ve gaz sancısı ile birleştiğinde insanı kıvrandıran bu sorundan kurtulmanın bitkisel bazı çarelerine aşağıda yer verdik.

Kabızlık rahatsızlığı olan kişilerin yeme içmelerine dikkat etmesi ve daha çok lifli gıdalar ile beslenmeleri yanı sıra bol sıvı tüketmeleri’de önemlidir.

Kronikleşen kabızlığın bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerin belirlenmesi için gerekli tetkiklerin yapılması için bir hekime gidilmesinde fayda vardır.

Kabızlık nedenlerinden ilki diyet yapan ve yeterli şekilde beslenilmediği için posa oluşumuna yeterli gelmemesi.

Kalın bağırsağın tembelleşip yapması gereken ileri geri hareketlerin azalması.

Psikolojik, nörolojik sebeplerden dolayı kalın bağırsaktan anüse doğru çalışan dışkılama mekanizmasının bozulması

Bazı hastalıkların nüksetmesi (şeker ve guatr hastalıkları) kabızlık nedenlerine yol açabilir.

Kabızlık için kullanılan ilaçlar bir müddet sonra alışkanlık yaptığı için gereken etkiyi de kaybeder.

Kabızlık problemi olan kişilerin gaita ve kan testlerinden oluşan laboratuar tetkikleri, kalınbağırsak filmi veya rektoskopik yapılmalı. Dahada ileri derecedeki sorunlar için kolonoskopi yapılarak bağırsak içindeki oluşumlar tespit edilmelidir.

Kabızlık problemi olanların bu sorunu çözmeleri için düzenli yemek yemeleri, sağlıklı yani özellikle lif ağırlıklı yiyecekler tüketmeleri ve özellikle yeterli sıvı tüketmeye özen göstermelidirler. Ayrıca hareket edip metabolizmayı hızlandırmaya çalışmalıdır.

Lifli yiyeceklerden suda erimeyen buğday, tahıl taneleri kepek, elma ve armutun kabukları kabızlık için en iyi yiyeceklerdir.

 

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir