Kızlık Zarı Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:07

 

kizlik zari Kızlık Zarı Nedir?

Latince HYMEN (Himen) yani eski miyolojik çağlarda Dionrsus ve Afrodit’in oğlu evlilik ve düğün tanrısının adıdır. Gerdek gecesi için muhafaza edilerek hediye edilmesinden dolayı adıda aynı isimle anılmaktadır.

Bir çok toplumda önemli olan kızlık zarı önceden bir ilişkiye girip girmediğinin göstergesi olduğundan özellikle müslüman ülkelerinde önemlidir.

Kızlık zarının yapısı hakkında fazla bilgi sahibi olunmamasından dolayı bir çok evlilik riske girmiş hatta bir çok masum kız katledilmiştir. Günümüzde bile bu duruma düşen kızlar gerdek sonrası apar topar hekime götürülür ve kızlık kontrolünden geçmek zorunda bırakılır. Bu durum karşısında güvensizlik ve onur kırıcı tutum karşısında ise telafisi olmayan olaylar yaşanır ve evlilikler biter.

Hatta lise dengi bazı okullarda bile okuma şartı olarak kızlık zarı muayene raporu düzenlenme şartı bulunmakta iken değişen yasa ve kanunlarla bu uygulama kaldırılmıştır. Çok aşağılayıcı olan bu uygulamalar kadının aşağılanmasından başka bir şey değildir.

Kızlık zarının yapılan araştırmalar neticesinde her hangi bir görevinin bulunup bulunmadığı tam olarak tespit edilmemekle birlikte genç kızlarda herhangi bir organizmanın vajina içine girmesinin engellendiği ileri sürülsede cinsel istismar ve cinsel tacize uğrayan çocukların tespit edilmesinde önemli bir etkendir. Kızlık zarının fizyolojik etkilerinden çok sosyolojik bir etkisi vardır.

Kızlık zarı vajina içinde olmayığ vajina girişinde dudakların 1-1,5 cm içinde yer alır. Kızlık zarının dış yüzeyi deriye vajina içine bakan yönü mukoza ya benzer.
Kızlık zarı nadirende olsa doğuştan olmayabileceği gibi ince yapısı gereği ilişki sırasında kanamada olmayabilir. Yapısı gereği çocuklukta sert olan kızlık zarı gençlik döneminde ostrojen hormonunun etkisi ile esneklik kazanır.
Kızlık zarı vajina girişini komple kapatmayıp buradan adet kanının ve vajinal akıntı ve salgıların dışarı atılması için gereken bir açıklıkta vardır. Bu açıklık kızlık zarının yapısının belirlenmesinde önemlidir. Kızlık zarının kalın olması bazı durumlarda cinsel ilişkiye engel olan vajinismus sorununun oluşumunu teşkil eder.
Kızlık zarının yapısı şekli ve esnekliği bayanlarda farklılık gösterir. Pek çok kızlık zarı şekli olup en çok rastlanan şekli ise Anüler Himen denen yuvarlak halka olup, ortasında yine yuvarlak bir halka şeklinde delik bulunan halk arasında esnek zar olarak tabir edilen cinsel ilişki esnasında yırtılmadan penisin geçisine olanak sağlayan kızlık zarıdır.

Yarımay Kresentrik Himen denen kızlık zarı üst kısımları ince veya hiç yok gibi iken arka kısımları belirgin olup ilişki sırasında yırtılma olmayacağı gibi kanama da olmaz.

Septalı Himen (Ara Bölmeli),kribriform himen (çok delikli kamburumsu),imperfore himen (deliksiz),mikroperfore himen (küçük delikli),multipar himen (doğum yapmışlarda bulunan) isimleriyel anılan kızlık zarları vardır.

Şekli dışında kızlık zarı kalınlığı ve direncine görede sınıflandırılır. Sert kalın ve yüksek kenarlı olması cinsel ilişkinin zor olacağını gösterir.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir