Kendini Tanıtmak – 2

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:48

Dünyanın herhangi bir yerinde yapılıyorsa sizde yapabilirsiniz. Kendinizi tanımak sizin düştüğünüz hatalara ve bilinç altınızda oluşam korkulara ve kimliklere vakıf olmanız ve geleceğinizi daha kılcı temellere oturtmanızı sağlarken daha iyi nesiller yetiştirmenizde de size rehberlik edecektir. Bir çocuğa nasıl davranmanız gerektiğini onun hayatını sizin nasıl olumlu ve olumsuz etkilediğinizi anlamlandırabilmenizi sağlayacaktır. Kızdığımız eleştirdiğimiz bir çok yön aslında sizinde potansiyel olarak o eleştiriye sahip olduğunuzun bir göstergesidir. Sakın ama sakın asla demeyin. Asla diye bir kavramın olmadığını sakın unutmayın.

İnsan beyninin işleyişi konusunda yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. İnsan beyninin işleyişinin %20 lik kısmını akıl ile kontrol etmekte iken %80 lik kısmını ise bilinçaltı yönetmektedir. Bilinçaltı o yüzden bir çok konuda aslalarınıza ezber bozdurmaktadır. O yüzden bu durumlara maruz kalmamak için daha akılcı düşünmeniz ve kendinizi tanımanız önemlidir.

Bu doğrultuda yapacağınız küçük bir çalışma size ön ayak olacaktır.

Bir ajanda edinin ve oraya kendi iyi ve kötü yanlarınızı yazın. İyi yanlarınızın size kazandırdıklarının yanı sıra kötü yanlarınızda size kattığı bazı artılar vardır. Bunlara kendinize göre cevaplar verin.

Yine buraya başkalarında gördüğünüz hatta eleştiştirdiğiniz yönleride yazın.Belkide bu eleştirdiğiniz yönler sizdede mevcut o yüzden bu kadar sert bir şekilde eleştirebiliyorsunuz. Korkmayın canım amacımız zaten kendimizi tanımak. Bu şekilde aldığınız notlarınızla kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi daha kolay bulacaksınızdır. En azından artık eleştirirken bir kez daha düşünecek ve kendinizde böyle eleştirildiğini farkedip gülümseyeceksiniz.

Bir çok konuda kendinizi geliştirmenin yolu kobul etmekten ve bu şekilde notlar almaktan geçiyor.

Düşünün en çok hangi konularda eleştiriliyorsunuz veya tepkiler alıyorsunuz. Ya da en çok hangi konuda taktir görüyor ve insanlar sizin için hangi konuda takdir ediyor. Sizin artı ve eksilerinizdir bunlar. Bu konularda da kendinizi aşmanız için iyi bir çıkış yoludur bu formül.

Hayatınıza bakın bir nelere nasıl tepkiler veriyorsunuz? Neleri dert edip kendinizi üzüyor ve sorguluyorsunuz?  Unutmayın hayat çok kısa ve sizin bu tür konulara takılıp kalınmayacak kadar da değerli. O yüzden sırtınıza bir kambur oluşturup yük etmeyin Hiçbir sorunu. Olan olmuştur önemli olan bir daha olmaması için farkındalığınızı oluşturup dersler çıkartmanız.

Bizler hep yatırımı çocuklarımıza yapmaya çalışırız. En iyi şekilde yetişsinler diye.Bırakın bahçıvan olmayı önce kendinizi eğitin düşünün ve yetiştirin. Unutmayın bir zamanlar yaptıkları yüzünden kızdığınız ebebeynlere birde bakmışsınız siz olmuşsunuz.

Unutmayın bu dünyadaki tekamülünüz içinde bir insanın en doğru yaptığı şey kendini tanıması ve kendi ile başa çıkma sanatını öğrenmesidir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir