Kendini Tanıtmak – 1

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:47

Başkalarını yenen kişi güçlüdür,

Kendilerini yeneler ise KAHRAMAN

                                               Lao Tse

Kitaplardan önce kendimizi okumaya çalışalım der Mevlana. Şaşırtıcı değilmi insan kendini nasıl olurda bilemez. Bir çok özelliğimizi çevresel etkenler nedeni ile yapılan eleştirisel yaklaşımlardan algılar ve kişiliğimizinde öyle olduğunu düşünürüz. Aslında bir insanı böyle söylemlerle kocaman bir balon gibi şişirebilirsiniz. Çok tehlikeli olan bu özellik nedeni ile önce kendi içimize ben kimim diye sormalıdır. Doğduğunuz andan itibaren aile aile, okul, sokak gibi insanların birlikte iletişim içinde oldukları yerlerden bir çok etkiyle benliğimize kendimizin bile ifiraf edemediği özellikleri alırız. Çok masum görünmenize rağmen içinizde kocaman bir nefret öfke kıskançlık saldırganlık gibi tasvip edilmeyen özelliklere sahip olabilirsiniz. Bir anda ortaya çıkarak size zor anlar bile yaşatabilir. Hiç kimse kendinde mevcut olmayan bir özelliği bilemez. İhtiyacınız olan tüm soruların cevabı ise sizin kendinizde mevcuttur. Bu sorularınıza cevap bulmanız ise kendi içinize yönelmeniz ile mümkün olacaktır.

İşte Mevlana’nın dediği o kendini okuma bu aşamada gerçek olacaktır. İnsanlarla iletişim içinde olurken kendini bilip hareket etmesi doğru zamanda doğru yerde olmasını ve nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda da kişiye bilgi verecektir.

Bazen kendini bir şey sanan kişiler çıkar karşınıza çok şey bildiğini sanan bu kişilere alttan altan güler geçersiniz. İşte kendini bilmek sizi böyle anlarda kişilikli olmanıza sebep olur. Konuşmaktansa dinlemeye teşfik eder. Halbuki bizler her zaman her konuda bilgi sahibiyizdir. Bilmediğimiz tek şey neyi bildiğimiz ve kim olduğumuzdur aslında.

Neden kendinizi bilmek önemli? Yaşayıp gidiyoruz işte böyle. Haklısınız kendi kabuğunuzda belli bir statüde giden bir hayatınız var. Bu tek düzelikten sıkılmadınız mı? Hayatınızın dünden daha başka gitmesi için bir şeyleri değiştirmeniz gerektiği başınıza dank etmedimi hala.

Hayatınızın bir döngü halinde geçmişinizi izlemesin bu şartlarda mümkün öyle ise siz bir değişimin içine girin ve bırakın kendinizi tanıma yolunda ilerleyin. Göreceksiniz bu şekilde olunca kendinizi inzivaya çekmez sosyal hayatınız asosyal olmaz. Sizi hem manen hem ahlaken ilerleten hemde yeni ufuklara yelken açtıran bir başlangıç olacaktır.

Kırmak gerek bazen zincirleri ve bu şekilde kendinizi tanırsınız. Kendinizi tanımanın size sağlayacağı en önemli özellik ise zayıf yanlarınızla beslenen ve sizin döngünüzde etkili olan yanlarınızı anlayıp sizi kendine köle yapmasını engellemiş olmanızdır.

Bu konuda kendinizi nasıl aşacağınızı zayıf ve güçlü yanlarınızı nasıl tespit edeceğinize ise diğer yazımda devam edeceğim.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir