Kemoterapi sonrası mide bulantısı için önlemler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:58

Kemoterapi sonrası mide bulantısı için önlemler

Kanser hastalığına yakalanıp, kanserli hücreleri tahrip ederek, büyüme ve çoğalmasını engelleyen uygulama kemoterapi’dir.  Kemoterapi kanser ilaçları kullanılarak yapılan bir tedavi şekli olup, tedavi süresince kullanılan ilaçlar kanserli tümör hücrelerine zarar verirken, normal hücreleri de etkiler. Kemoterapi uygulamasında en çok etkilenen normal vücut hücreleri kemik iliği hücreleri (beyaz küre, kırmızı küre ve trombositler), mide-bağırsak sistemini kaplayan hücreler ve saç kökü hücreleri gibi en hızlı bölünen hücrelerdir. Bu nedenle en sık rastlanan yan etkiler bulantı, kusma, yorgunluk ve saç dökülmesidir. Her insanın kendine özgü farklı yapısı sebebiyle, kemoterapi sırasında görülebilecek yan etkilerin herkeste farklılık gösterebilir.  Liv Hospital Medikal Onkoloji Uzmanı Yrd Doç. Dr. Meltem Selam Topalgökçeli kemoterapide görülebilecek bulantı ve kusma için alınabilecek önlemleri anlattı.

İşte alınancak önlemler

– Gün içinde alına öğün sayısını 5-6’ya çıkartarak az ve sık aralıklarla beslenmeli.

Sıcak yiyeceklerin kokusu bulantı hissini artırabileceği için, soğuk yiyecekler tercih edilmeli. Sandviç, peynir, yağsız tost, tahıllar, tatlılar gibi oda sıcaklığında veya soğuk servis yapılabilen besinleri tercih edilmelidir.

kemoterapi sonrasi mide bulantisi icin onlemler 591a3a80c6835 Kemoterapi sonrası mide bulantısı için önlemler

– Bulantıyı azaltmak için sıvı ve yumuşak bir diyet uygulayın. Elma suyu, meyve suları, çay, kola, limonata gibi sıvılar ile püre, şerbet, kraker, tost ve peynir gibi yiyecekler genellikle iyi tolere edilir. Ancak bu sıvılar hızlı içildiğinde midede dolgunluk hissi ve bunun sonucunda bulantı-kusmaya neden olabileceğinden sıvıları yavaşça yudumlayarak içilmelidir.

– Ağız içinde yara yoksa limon, turşu, katı şekerleme, limonata gibi ekşi yiyecek ve içecekleri deneyin ve kusma sonrası ağzınızı limon suyu ve su karışımı ile çalkalayın. Bulantı hissini artırabileceğinden çok tatlı, yağlı, çok baharatlı ve ağır kokulu yiyeceklerden uzak durulmalı. Bulantı hissini verecek kötü koku, kusan kişiler, yemek yiyen kişiler ya da yemek pişirilen ortamlardan kaçınılmalıdır.

– Bulantı olduğunda yemek yapma konusunda başka birinden yardım almaya çalışın. Böyle bir şansınız yoksa kemoterapi almadan önce çeşitli yemekler hazırlayıp buzdolabında ya da derin dondurucuda saklayabilir ve kemoterapiden sonra bulantınız olduğu dönemlerde ısıtıp yiyebilirsiniz.

– Kemoterapi sırasında ağzınızda oluşacak hoş olmayan, metalik veya ilaç tadını azaltmaya yardımcı olan, sert veya yumuşak, naneli ve ekşi şekerlemeleri deneyin.

– Yoğun bulantınız olduğunda sevdiğiniz yiyeceklerden kaçınmanız, daha sonra bu yiyeceğe karşı gelişen tiksintinin önlenmesi açısından önemlidir.

kemoterapi sonrasi mide bulantisi icin onlemler 591a3a80cdb28 Kemoterapi sonrası mide bulantısı için önlemler

– Bulantı ve kusmayı azaltmak için, hoşlandığınız müzik, televizyon programları, elektronik oyunlar ve kitap okuma gibi uğraşlara yoğunlaşarak bulantı hissinden uzaklaşmaya çalışın.

– Müzikle birlikte derin nefes alıp vererek kaslarınızı gevşek bırakıp rahatlamayı; aşırı bulantı hissettiğiniz dönemlerde ise uyumayı deneyin. Sizi yormayacak kadar egzersiz yapabilir, kendinizi yorgun hissetmiyorsanız açık havada yürümeyi deneyebilirsiniz.

– Düzenli bir ağız bakımı uygulamanız hem ağızda yara gelişmesini önleyecek hem de sizi rahatlatacaktır.

– Bütün önlemlere rağmen bulantı ve kusmanız oluyorsa tedaviden 1-2 saat önce ve tedaviden 3 saat sonrasına kadar bir şey yemeyin. Tedaviye başlamadan 30 dakika kadar önce içeceğiniz hafif tatlandırılmış soğuk limonata tat alma duyunuzun değişmemesini sağlar ve bulantıyı önlemeye yardımcı olur.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir