Kemikleri güçlendiren 10 etkili öneri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:42

Kemikleri güçlendiren 10 etkili öneri

Yaşımız ilerledikçe kemiklerimizdeki protein örgüsü seyrelir ve kalsiyum ağırlıklı mineral maddesi azaldıkça, daha kolay kırılır hale geliyor. En çok omurlar, kalça ve bilek kemikleri etkileniyor. Osteoporoz adı verilen bu rahatsızlıkla mücadele etmenin bir çok yolu var. Aklımızın bir kenarında duracak bu pratik önerileri erken yaşta dikkate alırsak osteoporoza karşı koymak da bir o kadar kolay olur.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Derya Fidan, güçlü kemiklere sahip olmanın on altın yolunu sizler için açıkladı.

1.    Yoğurt ve sert peynirler gibi süt ürünlerini daha sık tüketin; kalsiyum kazanımızı artırın.

2.    Daha fazla sebze tüketin. Özellikle kalın yapraklı yeşil sebzeleri, marulu, semizotunu, yeşilbiberi, ıspanağı, dereotunu sofranızdan eksik etmeyin.

3.    D Vitamininiz 20’nin altındaysa mutlaka D vitamini desteği alın ve mümkünse daha sık güneşlenin. D Vitamininden zengini yağlı balık (ve kılçığı ile birlikte tüketilebilen küçük balıklar, mesela hamsi) tercih edin. Doğru bir şekilde daha çok güneşlenin.

4.    Magnezyum zengini gıdalardan istifade etmeyi unutmayın. Örneğin; ceviz, kabak, ay çekirdeği, fındık ve badem tam anlamıyla kalsiyum depolarıdır.

5.    Hayvansal protein tüketimini abartmayın. Bitkisel proteinlerden de faydalanmak çok önemlidir: Yüksek proteinli diyetlerin kalsiyum kaybını artırdığını unutmayın.

6.    Vitamin kullanım için doktorunuza başvurun: K12, D vitamini, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi takviyelerden bilinçli olarak kullanmak size çok şey kazandıracaktır.

7.    Direnç artırıcı egzersizler yapmayı ihmal etmeyin; yürüyüşte hafif ve ölçülü ağırlık egzersizlerinden faydalanın. 8.    Kolajen desteği alın. Kemikli tencere etleri, paça çorbası, sakatat gibi kolajen zengini besinlerden faydalanın…

9.    Tuzu azaltın. Fazla tuz, proteini etkiliyor, idrarla kalsiyum kaybını artırıyor.

10.    Sigaradan uzak durun. Kahveyi, çayı azaltın. Kafeince zengin asitli içecekleri asla tüketmeyin.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar