Kalp krizi anında takip edilmesi gereken 6 adım

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:42

Kalp krizi anında takip edilmesi gereken 6 adım

Her yıl Ülkemizde yaklaşık olarak 100 bin kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Bir çok kalp krizi anında uygulanacak doğru adımlarla hastaya zaman kazandırarak, kalbin yeniden çalışmasına ve sağlıkla atması sağlanabiliyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nihat Özer, kalp krizi anında alınması gereken hayat kurtarıcı önlemleri anlattı.

Kalp krizi baskı ve yanma hissi ile gelir

Kalp krizi, damarlar oluşan kireçlenme olarakta bilinen “ateroskleroz” adlı hastalık sonucunda damarın daralarak pıhtıyla tıkanması ile oluşur. Göğsün hemen ortasında baskı ve yanma ile başlamaktadır. Bu baskı durumunu hastalar “üzerime ağır bir şey oturdu” şeklinde ifade etmeye çalışırlar. Bu şekildeki belirtiler zamanla boyun, alt çene, sırt ve sol kola doğru yayılarak ardından terleme ve bulantıyla kendini gösterebilir.

Kalp krizi anında takip edilmesi gereken 6 adım

1. İlk olarak 112 acil aranmalı ve yakınlarına haber vermelidir.

2. Kalp krizi geçiren kişinin bulunulan yer kapı ve pencere açılarak ortamdaki oksijen artırılmalıdır. Yardıma gelecek kişiler içinde hastayı bulması da kolaylaştırmış olur.

3. Aspirin kanı sulandırdığından bir bardak hastaya su ile içilmelidir. Bunun dışında hiç bir şey yenidirip içilmemelidir.

4. Kriz esnasında kalp damarındaki akım bozuktur ve ölümcül ritimler oluşabilir. Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırır ve ritmi normalde tutabilir. Bunun için hasta öksürtülmeye çalışılmalıdır.

5. Hasta kesinlikle Soğuk ya da sıcak su ile duşa sokulmamalıdır. Hele hele soğuk su ve ortam kalp damarlarını büzer ve durum daha da kötüleştirebilir.

6. Hastanın pozisyonu oturturularak ya da yatırılarak yardımın gelmesi beklenmelidir. Ayakta beklemek ani ritim ve tansiyon değişikliğinden dolayı düşerek kazalara yol açabilir. Bu da kalp krizi ile ilgili yapılacak tedavilerin, özellikle başa alınan darbe nedeniyle yapılmasına engel olabilir.

kalp krizi aninda takip edilmesi gereken 6 adim 591a3a68a5ef5 Kalp krizi anında takip edilmesi gereken 6 adım

Bilinçsiz müdahale kalbi tehlikeye atar

Kalp krizi geçiren birine bilgi sahibi olmayan başka birinin müdahale etmesi başkasına ait kalp ilacından vermesi doğru bir yaklaşım değildir. En doğru davranış hemen 112 ile ambulans istenmeli ve hastanın hava alması sağlanara uygun bir yere yatırılmalıdır. Hastanın soluk alış verişleri hızlanmış terliyorsa o zaman tansiyonu düşmüş olabilir diye ayakları 30 santim kadar yükseltilerek kalp hizasına getirilmeli. Kusma durumuna karşı hastanın risk taşımaması ve rahat nefes alması için kafası sağ tarafa doğru çevrilmeli. Hastanın üzerindeki kıyafetler sıkı ise bollaştırılarak rahatlatılıp vücuttaki kan dolaşımına yardımcı olunmalıdır.

Kalp krizi cinsiyet ayrımı yapmıyor

Kalp krizinin özellikle erkeklerde daha sık görülse de, kadınların da sigara içmesi, diyabet, menopoza girme gibi faktörler nedeniyle risk erkeklerle neredeyse eşitlenmiş durumdadır. Kalp damar hastalığı teşhisi konmuş, tedavi görmüş ya da ailesinde kalp hastalığı hikayesi olan, sigara içen, şeker-yüksek kolesterol ve tansiyon gibi hastalıkları olan kişilerin düzenli bir şekilde sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Bilinçsiz spor aktiviteleri ve çabuk kilo verme telaşı kalbinizi yorar

Kalp krizi riskleri içinde genetik faktörler kadar yaşam tarzının da önemi büyüktür. Kalp sağlığı için günlük yürüyüşler kontrollü beslenme yaşam tarzınız olmalı. Bilinçsiz yapılan spor aktiviteler ve diyetler kalp sağlığı için risk olup mutlaka bu tür aktiviteler doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Kondisyonsuz yapılan spor faaliyetleri, hızla kilo verme, ani metabolik değişiklikler, akut enfeksiyonlar, ani ısı değişiklikleri, ciddi stresler gibi vücuttaki birçok ani değişikliğin kalp krizlerine yol açabileceği unutulmamalıdır.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir