Yaşadığımız dünyada dengeli beslenme sorunu yanı sıra tükettiğimiz gıdalar, kullandığımız ürünler kadar maruz kaldığımız güneş ışınları, masum gibi görünen sağlığımızı tehdit eden oldukça tehlikeli maddeler içerebildiğini belirten Op.Dr. Aslı Alay, “Çevresel faktörleri değiştirebilmek biz insanoğlunun elinde. Ama ya genetiğimiz.

Sigara içilmeyen, radyasyondan uzak doğal bir ortamda yaşamak bile kanserden uzak kalınabilir veya kurtulabilirmiyiz sorusunun yanıtı Hayır olur. Çünkü yaşamı değiştirebilirsiniz ama genetik yapınızı değiştiremezsiniz.

meme kanseri

Genetik faktörler nedeni ile özellikle kadınlarda kanser başlangıç yaşı 40 ve öncesidir. Yani ailede görülen aynı tip birçok kanser hastası vardır. Ya da aynı anda ortaya çıkmış birçok kanser türü bir aradadır” diye konuştu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, şu bilgileri verdi:

yumurtalık kanseri                  over kanseri evreleri

“Takip kime ve nasıl yapılır?
1-Risk grubu içinde olan kişiler belli aralıklarla genetik testleri yapılmalı ve yapılan bu testler doğru yorumlanarak tedbirler ve yapılacaklar belirlenmeli.

2-Yapılan test sonuçlarına göre kişiye sadece bilgi vermemeli, gerekli tedavi yöntemleri açısından bilgilendirmeli.

3-Kadınlarda daha sık görülen kanser türü meme kanseri olup, meme ve yumurtalık kanserlerinde aileden gelen genetik öykü önemli bir detaydır. Genetik kanserler birtakım özellikler taşır ve aile bireylerinde özellikle menopoz öncesinde yumurtalık ve meme kanseri geçirmiş 3 veya daha fazla kadının varsa , erkek akrabada meme kanseri ve BRCA-1, BRCA-2 denilen genlerde mutasyon sayılabilir.

4-Yumurtalık yani over kanserinin görünme yüzdesi 1,4 iken, aailesinde bir takım genetik sebeplerden dolayı mutasyon taşıyorsa risk orankadınlarda 70 yaşına kadar yüzde 16-39 oranında değişiklik gösterirken sıklığında görülen bir kanserdir. Doğum kontrol ilaçları over kanserlerine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Over kanserinin sinsi bir yapıya sahip olup geç ilerleyen hızla ilerleyen bir kanser türüdür. Genetik olarak kanser riski taşıyan kişilerin kansere olan yatkınlıkları nedeni ile mutlaka genetik danışmanlık hizmeti almalı ve risk analizi yaptırmalıdır.