İğne Oyası Yazma Kenarları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:09

i%C4%9Fne İğne Oyası Yazma Kenarları i%C4%9Fne1 İğne Oyası Yazma Kenarları

Tesettür giyimin en çok günlük yaşamlarında kullandıkları yazmalar bir çok modelde tığ ve iğne ile oyalanarak kullanıma hazırlanmış olur. Bu yazma kenarlarına yapılan oyaların başında iğne oyası gelmektedir. Oldukça emek isteyerek yapılan iğne oyası bilmeyenler için oldukça meşakkatli bir el işidir.

İğne oyasıda diğer oyalar gibi yazmanın desenine ve renklerine göre en uygun motif ve renklerde önceden tasarlanıp ona uygun ipliklerle yapılır. Yazma oya ile birbirini bütünler bir görünüme sahiptir. Tek renk kullanılarakta yapılan iğne oyası farklı renklerin bir araya gelerek yapılmaktadır.

i%C4%9Fne4 İğne Oyası Yazma Kenarları

Genç kızların çeyizlerinde en baş köşede yer alan iğne oyalı yazmalar, artık günümüzde hazır oyalanmış olarakta satılmaktadır. Bayanlar bu şekilde evinde oya yaparak ev ekonomisine de katkı sağlamaktadırlar. Anadoluda bir çok bayanın bildiği ama kensel yaşamın hızı ve koşuşturmacası içinde el işlerine fazla yer verilmediği için bu şekilde hazır satılan yazmalar daha çok tercih edilmektedir. Evde bu şekilde oya yapmak ve kendi başörtüsünü oyalamak isteyen bayanlar ise öncelikle yazma kenarına iğne ile yapılan ve yazmanın kenarına oya öncesi yapılan zurafa işlenmelidir. Bu konu ile ilgili daha önce sitemizde yer alan http://www.netkadinlar.com/yazma-kenari-kivirma-yontemi.html sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Zurafa tekniğini öğrendikten sonra iğne oyasının en azından nasıl yapılarak motif oluşturulduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. Tekniğini öğrendikten sonra sizde çok değişik motifler yapmayı becerebilirsiniz.

i%C4%9Fne3 İğne Oyası Yazma Kenarları

 

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar