İdrar kaçırmaya iyi gelen tedavi yöntemleri neler?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:30

İdrar kaçırmaya iyi gelen tedavi yöntemleri neler?

Bir çok kadının günlük yaşantısını etkileyen ve yaşam kalitesinde olumsuz etkileyen idrar kaçırma problemini en aza indirgemek hatta çözümlemek için yapılacak bazı egzersizleri hayatınızın parçası haline getirmeniz gerekir.

İdrar kaçırma sorununun bir çok sebebi olabilir en çok rastlanan idrar kaçırma sebebi ise zor doğumlardan kaynaklanmaktadır. Fakat genç kızlarında bu risk ile karşılaşması muhtemel. O yüzden düzenli olarak yapılması gereken egzersizler ile alınacak bazı önlemler sorunun giderilmesinde yeterli olabilir.

İdrar Kaçırmayı Önleyen Egzersizler Ve Önlemler

KAS EGZERSİZİ: Kas kontrolünü her zaman her yerde rahatlıkla yapılabilecek bir egzersiz olup,  yapılması sızıntıyı yönetmeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak pelvik kaslarını (Kegel) egzersizleri yaparak güçlendirme anlamına gelir.

Hızlı bir yürüyüş anında yüksekten bir yerden atlarken, spor yaparken, tenis oynarken, topa vururken yaptığınız hareketler sırasında sızdırmanıza neden olur. Bu durum yaşandığı anda pelvik kaslarınızı kegel hareketiyle sıkmayı öğrenmelisiniz. Nasıl mı?

Bu hareket poponuz ve vajinanızın etrafındaki kasları aynı anda sıkıp içe doğru çekip bırakmaktır. Pelvik taban kaslarınızı her sıktığınızda kaslarınızın kalktığını hissetmeniz gerekir.
8’e kadar sayıp sıkıca tutmaya çalışın ve belirgin bir şekilde “rahatlama” hissini taşımanız gerekir.

“Sık bekle kaldır ve gevşe”’ bu şekilde  ortalama olarak 8 ila 12 üst sınır olacak şekilde  gün içinde mutlaka yapmayı alışkanlık haline getirin. Sıkıp kaldırma sırasında mutlaka 8 saniye kadar tutun ilk yaptığınızda bu süre size fazla gelebilir o zaman tutabildiğiniz kadar tutun am her geçen gün süreyi arttırarak 8 saniyeye kadar çıkartmaya çalışın. Her sıkıp kaldırmanın sonrasında gevşeyip tekrarlayın. Gün içinde dinlenerek üç set halinde yapmaya çalışın. Her gün rutin olarak uzanırken, otururken, ayakta hatta yürüyüş sırasında bile her gün 8 ila 12 defa yapın.

Egzersizi 3 ay gibi bir süre düzenli olarak yapmanıza rağmen kendinizde bir değişiklik hissetmiyorsanız veya doğru şekilde egzersizi yaptığınızdan emin değilseniz doktorunuz veya fizyoterapistinizden yardım isteyin.

MESANE EGZERSİZİ: Mesane eğitimi, idrar kaçırma sorunu olanların özellikle tuvalet ziyaretleri arasındaki zamanı uzatarak

her 30 dakikada bir sık sık idrar yapmaya başlarsınız ve her üç dört saat içinde gidene kadar kademeli olarak zamanı arttırmanız kadınlara yardımcı olur.

GEVŞEME EGZERSİZLERİ: Acil idrar yapma isteği beynin bir uyarısı olabilir yani psikolojik bu göz önüne alınarak idrar yapma isteği geldiğinde yavaş ve derin nefes almakta yardımcı olabilir.

Acil idrar yapma isteğiniz geçtikten beş dakika sonra ihtiyacınız olmasa da tuvalete gidin. Bu şekilde yaparak bekleme süresini yavaşça artırın.

PARAŞÜTÜCÜLER, JİMNASTİKÇİLER, KOŞUCULAR RİSK ALTINDA
İdrar kaçırma konusunda özellikle zemine vurarak pelvik kaslara ve bağ dokularına zarar veren paraşütle atlama, jimnastik, ve koşucular en çok risk altındadır.

KOLAYI, KAHVEYİ AZALTIN
İdrar kaçıran kadınlar için, günlük kullanılan emici ped ilk silah, ikincisi ise sıvı tüketimini azaltarak çare aransa da özellikle kola kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmak basit bir önlem olacaktır.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir