Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:18

Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

Kadınlar erkeklere oranlara daha fazla hormon değişikliği ve bozukluğu yaşarlar. Kadınların günlük yaşantılarında yaşadıkları bir takım değişiklikler bu olumsuzluğu beraberinde getirebilir.
 Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

Sürekli yorgunluk hali ve halsiz olma

Özellikle sabah yataktan dövülmüş hissi ile uyanma, sürekli yorgun ve halsizlik hali ayrıca kendinizi mutsuz ve değersiz hissetme durumu da eklendiyse bunun nedeni hormonal durumunuzun dengesizliği olabilir.  Bu yorgunluğun asıl nedeni stresli zamanlarda vücudun salgıladığı kortizol hormonu seviyesidir. Kortizol hormonu çok fazla üretildiğinde serotonin hormonunu olumsuz yönde etkileyerek kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir.

Yorgunluk için ayrıca TSH testi yaptırmanızı da önerebiliriz. Çünkü sürekli yorgunluk hali tiroitlerinizde de bir problem olduğuna işaret ediyor olabilir.

 Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

Aniden acıkma

Yükselmiş olan kortizol seviyesi kan şekerinizin düşmesine ve aniden acıkmanıza neden olabilir. Aynı şekilde düşen kortizol seviyesi de birden acıkmanıza sebebiyet verebilir.  Bunun nedeni kandaki şeker seviyesinin kritik oranda azalması ve sonucunda şekerin kaslarda enerjiye dönüşerek kan şekerindeki düşüşün açlık hissine neden olmasıdır.

Özellikle adet döneminde yaşanan sürekli açlık ve bir şey yeme hissi bu dönemde yaşanan hormonal değişikliklerden dolayı meydana gelmektedir.

 Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

Saç dökülmesi

Testosteron hormonunun fazla salgılanması saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum sürekli ve çok fazla olmaya başladıysa bir hormon testi yaptırmanızı öneriyoruz.

 Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

Göz kuruluğu

Gözünüz yeterli nemi sağlayacak kadar sıvı üretmiyorsa ve sürekli göz kuruluğu hissi yaşıyorsanız bu durum hormonlarda yaşanan bir takım düzensizliklerden dolayı meydana geliyor olabilir.

Göz sağlığınızla alakalı problemler direk hormonlarla ilişkili olabilir.Yapılan araştırmalar da kronik testosteron yetersizliğinin göz kuruluğunun ortaya çıkmasındaki birincil faktörlerden olduğunu kanıtlamıştır.

 Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar