Hippi tshirt yapımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:48

Hippi tshirt yapımı

Hippi tarzını diye bilinen batik boyama giyimi beğeniyorsanız ya da doğanın renklerini üzerinizde yansıtmayı seviyorsanız, evinizde kullanmadığınız, lekelenmiş veya sararmış beyaz bir tshirtünüzü yeniden giymek için değerlendirmeye ne dersiniz?

Hadi siz de malzemelerinizi hazırlayın tshirtümüzü birlikte yapalım.

Hippi tshirt yapimi Hippi tshirt yapımı

Hippi tshirt yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler

Farklı renkte kumaş boyaları

Beyaz tshirt

Lastik

Boya fırçası

Su kabı

Su

Not: Boyama işlemi bittikten sonra; tuzlu ve sirkeli suda 15 dakika bekletin sonra durulayın ve son olarak ütüleyin.

Hippi tshirt yapımı 

Boyama yapmak istediğiniz renkleri belirleyip kumaş boyasını hazırlamak için genişçe bir leğen ya da kova kullanmayı tercih edin. Yaklaşık beş litre civarındaki ılık suyun içine kumaş boyasını dökün, bu karışıma bir miktar tuz ekleyip, ardından sabitleyiciyi de ekleyerek iyice karıştırın. Ve boyanız hazır!

Tişörtünzü boyamak için ön yüzünü masaya yerleştirin ve hem sol hem de sağ taraftan katlayın. Elde ettiğiniz dikdörtgen şeklindeki tişörtü yufka açar gibi ince oklavaya sıkı sıkı sararak yuvarlayın. Tişörtü hasır ip ile sıkıca sarın. Boyalı suya koyduğunuzda ipin çözülmemesi için sıkıca düğüm atmayı unutmayın.

Boyama işlemi için, tişörtü önce ıslatın ardından da kumaş boyasının içine koyun ve 20 dakika kadar bu suda bekletin. Ardından fazla boyayı akıtmak için tişörtü sopadan çıkarmadan önce soğuk suyun altında iyice durulayın. İpi dikkatlice çözün ve tişörtü kurumaya bırakın.

farklı renkler kullanarak yapmak isterseniz o zaman ipi gelişi güzel bağlayarak boyayacağınız her renk için yukarıda anlatılan tekniği tüm renkler içinde sırası ile yapmalısınız.

 

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur.

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir