Gebelikte yapılan yürüyüşler doğumu kolaylaştırıyor

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:25

gebe Gebelikte yapılan yürüyüşler doğumu kolaylaştırıyor

Gebelik bir anne adayı için oldukça meşakkatli bazen ise riskli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde aktif olmak ve daha sağlıklı bir doğum yapabilmek için her gün en az 30 dakika egzersiz yapmak annenin bedeninde ki değişime kolay uyum sağlamasında etkilidir.

Bu avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Gebelik sürecinin ilerleyen haftalarında değişen anatomininde etkisis ile bel ağrısı, kabızlık, şişkinlik, gaz ve ödemin gibi belirtiler oluşur bunların azaltılması, gebelikte oluşan şekerinin engellenmesi, gebenin ruh halinin düzelmesi kas gücü ve dayanıklılığının artması, nefes alış verişinin düzene girmesi dolayısıyla doğumun kolaylaşmasında etkili olacaktır.  Gebelik süreci içinde aldığı kiloları dengelediği gibi,  doğum sonrasında eski vücut şeklini de kolay dönmenizi sağlar.

Gebelik sırasında vücutta oluşan çeşitli hormonal değişiklikler, gebenin karın bölgesinde oluşan büyümenin etkisi ile ağırlık merkezindeki değişme eklemleri olumsuz etkiler ve fazla yük bindiği için bel ağrısı artar. Denge merkezinin değişmesi ile anne adayının eklemlerinin daha kolay zarar görmesi mümkündür. Bu yüzden kemikleri desteklemek açısından kasların çalışmasını sağlamak gerekir.

Gebelik sırasında bazı egzersiz türleri güvenlidir ve önerilir. Bunlar:

Gebelikte özellikle yürüme, yüzme, bisiklet çevirme çeşitli aerobik egzersizleri, yoga ve pilates gibi gebelere özel olarak hazırlanmış egzersizlerden oluşan etkinlikler tavsiye edilir.  Gebelikte yapılan zıplama ve eklemleri zorlayıcı gerilme hareketleri bebek ve anne adayı için risk taşır. Ayrıca egzersiz sırasındaki aşırı terleme de sıvı kaybına yol açması nedeniyle risklidir.

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler