Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:08

karinagrisi Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer ?

 

 

Gebelikte kasık ağrısı adet döneminin gecikmesiyle birlikte başlar. Özellikle ilk gebe kalanlarda bu durum daha sık rastlanan bir olaydır.

Bu durumum oluşmasının bazı sebepleri vardır ki bu sebeplerden bazıları için her hangi bir tedavi gerekmez iken, bazı durumlarda hastane ortamında tedavi edilmesi bile gerekebilir.

Gebelikte kasık ağrılarının en önemli sebebi rahmin büyümesi ile oluşan bağ dokularındaki gerilmedir. Bu durum gebeliğin ilk ayından itibaren başlasa da, bazı gebelerde 12.ci haftadan itibaren, bazı gebelerde ise son haftalarda daha sık görülmektedir.

Bu kasık ağrısı bıçak saplanır gibi bir ağrı olup genelde ani ayağa kalkmalarda hareket ettikçe, genelde sağ kasık bölgesinde şiddetli ağrıları söz konusudur.

Gebelikte bu tip kasık ağrılarının nedeni iyice incelenip gebelikle ilgili mi, yoksa başka bir sebebe mi bağlı olduğu araştırılıp, ona göre tedavi edilmesi gerekir.

Hekim tarafından baktıktan sonra gebeliğin altta yatan bir sebep yoksa   vücudun denge merkezi değiştiğinden vücudu bu duruma uydurmak gerekir. Bunun için özellikle bel egzersiz yapılmalı ve bel kaslarının kuvvetlenmesi sağlanmalıdır ki bu egzersizler kasık ağrısını azaltmakta önemli bir faktördür.

Bunun için evde yapılabilecek bazı egzersizler vardır.

  • Özellikle sırt üstü yatıp ayak arasına alınan bir yastık bu ağrıları biraz olsun azaltacak hatta uyku esnasında bu yastıkla yatılması durumunda şiddetli ağrı duyarak uyanmanız önlenmiş olacaktır.
  • Ayrıca ayaklarınızı dizlerden karına doğru çekerek uzanmakta ağrıyı hafifleten bir harekettir.
  • Ilık bir banyoda kasık ağrılarınız için ideal bir çaredir.
  • Rahat giyilmiş bir kıyafet ile ortopedik bir ayakkabı ile fazla zorlamadan düzenli olarak yürüyüş yapmak hem doğumun daha kolay olmasını da sağlayan bir egzersizdir.
  • Küçük ve büyük tuvaletiniz gelmişte tutar gibi makat vajina ve idrar yolları kaslarını 10 -15 dakika tutarak bırakmak ta iyi bir egzersiz yoludur. Bu uygulamayı her zaman her yerde yapmakta mümkündür.
  • Gebeliğin ilk günlerinden itibaren bol sıvı tüketmesine önem gösterilmelidir.

Uzun süren ve geçmeyen kasık ağrıları için muhakkak bir hekime görünmelidir. Hekim tarafından önerilen Kalsiyum ve magnezyum içeren takviye ilaçlar kullanılarak bu kasılmaların giderilmesine yardımcı olunacaktır. Fakat hekim tarafından verilmeden bu takviye ilaçların alınmasından kaçınılmalıdır.

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar