Gebelikte Burun Kanaması ve Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:54

k Gebelikte Burun Kanaması ve Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

 

Gebelikte burun kanaması kimi gebelerde birkaç damla olurken, kimi gebelerde oldukça fazla kanama söz konusudur. Bu durum gebelikte çok sık rastlanan bir olay olup anne ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Bu burun kanamalarının en önemli sebebi gebelik süresinde kan miktarının artması ile burun mukozasın daki kılcal damarların çatlayarak kanamanın oluşmasıdır. Ani hapşırık, sümkürme, burun mukozasının kuruluğu gibi sebeplerde bu kanamayı tetikleyen unsurlardır.

Burun kanaması genelde çok uzun sürmemekle birlikte miktar olarak ta fazla değildir. Nadiren de olsa durmayan kanamalarda görülebilir. Bu tür kanamalar kendiliğinden geçerken ufak bir tampon ile de geçmesi sağlanabilir.

Bir çok kişinin de başına gelebilecek olan burun kanamalarının olması durumunda, yapılması gereken oldukça basit yöntemler vardır.

Özellikle uzanmaktan kaçınılmalı ve oturur vaziyette kalmalıdır. Ne tür kanama olursa olsun kalp hizasından yukarıda tutulması sağlanmalıdır. Ayrıca yatar durumda kanamanın yutağa doğru akması söz konusu olduğundan buda kişide bulantı ve kusmaya sebep olacaktır.

Burun kemiğine yapılan bir basıda kanamanın geçmesini sağlayacaktır. Fakat bu bası en az 10 dakika gibi yapılmalıdır. Yoksa kanama yeniden devam edebilir.

Burun köküne ve kemiğine buz ile yapılan tamponda kanamayı durmayı sağlar.

Burun kanamasının ardından en azından 12 saat burun sümkürmesi yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Burun kanamasının oluşmasına sebep olan ağız ve burunu tıkayarak hapşırmamak,

Özellikle yatılan odanın havasının kurumasını engellemek gerekir. Bunun için su dolu bir kabı petek üzerine koymak gerekir. Yada buhar makinası ile havanın nemini ayarlamak yeterli olacaktır.

Yeteri kadar su ve sıvı almak.

Burun mukozasının kuruluğunu önlemek için buruna, tuzla yapılan bir suyu çekerek temizlemek veya okyanus suyu ile de bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Burun kanamalarını azaltmak için günde en azından 250 mg. C vitamini takviyesi almaya çalışılmalıdır.

Bu uygulama ile damar yapısı güçlendirildiğinden kanamaları da azaltmış olursunuz.

Buna rağmen devam eden kanamaların oluşması veya çok sık kanaması olan gebelerin bir kulak burun boğaz doktoruna giderek tedavi yöntemlerini denemesi gerekir.

Burun tıkanıklığı da gebelerde genelde çok sık görülen bir durumdur. Buda Kan basıncındaki değişimden dolayı burun dokusunun şişmesi ile burunda oluşan değişim sonucu kurulukta oluşmaktadır. Bunun dışında gebelerde alerjiye bağlı burun kuruluğuda oluşabilmektedir. Burun kuruluğu durumlarında hekim onayı olmadan herhangi bir ilaç ve burun spreyi kullanılması sakıncalıdır.

Bunun için tuzlu su solisyonu ve bir kulak çubuğu yardımı ile burun iç yüzeyine sürülen vazelin iyi gelecektir.

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar