Gebelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:34

adet duzensizligi gebelik belirtisi 640x360 Gebelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

 

Gebelikte yaşanan ve sık görülen bir rahatsızlıkta baş ağrılarıdır. Genellikle gebeliğin ilk günlerinde daha sık görülmektedir. Fakat gebelik öncesinde migren vertigo gibi rahatsızlığınız varsa maalesef daha fazla ataklar yaşamanız söz konusudur.

Baş ağrılarının genel olarak sebebi değişen anatominin etkisi ile kadında oluşan stres, duygusal huzursuzluklar ve yorgunluk hissi gibi belirtilerden kaynaklanmaktadır. Değişen kan basıncı ile gebelikte beyne giden kan basıncında ani olan değişiklikler baş ağrısı olarak kendini göstermektedir.

Yorgunluk ve halsizlik hissi ile erken yatıp geç kalkıldığı zamanlarda yaşanan uyku düzensizliği de baş ağrısı yapan diğer bir etkendir.

Bu tür durumlarda ense köküne konulan bir buz parçası baş ağrısını azaltabileceği gibi karanlık sessiz bir odada dinlenmekte baş ağrısını hafifleten bir yöntemdir.

Günlük olarak düzenli egzersiz yapmak, kapalı havasız mekanlardan uzak durmak ve sigara dumanına maruz kalınmamasına dikkat etmek gerekir.

Baş ağrısının başlayacağını hissettiğinizde iyice gevşeyin ve biliyorsanız bazı nefes teknikleri ile kendinizi dengeleyin. Hatta yoga yaparak daha çok gevşeme ile bu soruna çözüm bulmanızda muhtemel.

Nefes tekniği derken uzanıp birden beşe sayarak nefesi burnunuzdan alıp diyaframınızı şişirerek bir müddet böyle bekledikten sonra yine burundan birden beşe sayarak nefesinizi vermeniz bu işlemi 10 defa tekrar etmeniz sizin nefesinize odaklanmanızı ve aldığınız kaliteli nefes ile baş ağrınızı dindirmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca akupunktur noktalarından olan kulakta baş ağrısını gidermeniz için iyi bir yöntemdir. Bunu uygulamadan önce dik bir şekilde oturun ve her iki elinizle kulağınızın üst kıkırdağından başlayarak parmaklarınızla sıkın ve 5 dakika bekleyin sonra bir alta geçin ve aynı şekilde uygulamaya devam edin. Kulağınızda bir yanma hissi duyana kadar bu işleme devam edin. Göreceksiniz ki baş ağrınız hemen geçecek.

Migren tipi bir ağrınız var ise bu ağrılara sebep olan stres ve gerginlikten öncelikle kaçınmanız ve erken tedbir alınması da migren atağında önemlidir. Migreninizin tutacağını hissettiğinizde kesinlikle mayalı olan yiyeceklerden uzak durun. Özellikle peynir ve çikolata bu iki yiyecek migren ağrısını daha çok tetikleyip sizin uzun bir süre acı çekmenize neden olacaktır. Migren atakları başlamadan almanız gereken en önemli şeyse sessiz karanlık bir ortanda gevşemeniz ve boyun bölgesine yapacağınız buz kompleksinin yanı sıra kulağınıza dediğim yöntemle bastırmanız yeterli olacaktır.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler