Evlilikte Yapılan Hatalar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:58

Bir çok evlilevvl Evlilikte Yapılan Hatalarikte yapılan hatalar, zamanla kişilerde oluşturduğu travmalar, anlaşılama,ve saygının yitirilmesi yüzünden bitmektedir. Bunların en başında ise eşlerin birbirini eleştirirken onur kırıcı olmaları ve küçültücü bir tavırla sevgilerini zedelemelerinden kaynaklanmaktadır. Suçlayıcı ve sitem dolu eleştiriler kişiliklerinde oluşan olumsuzluklar nedeni ile kendinden vazgeçme, aman laf etmesin diye alttan almalar bir gün patlak vermekte ve evlilikleri bitirmesine rağmen kişinin özgüveninde hasar bırakmaktadır.

Yine evliliklerde yapılan diğer bir yanlış ise tartışmalar, unutulan özel günler, yapılan yanlış davranışlar devamlı olarak ısıtılıp ısıtılıp ortaya konması evliliklerde ki saygıyı ve sevgiyi zedeleyen etmenlerdir. Geçmişe bağlı kalmak ve her olay karşısında bu durumu tekrar tekrar açmak tartışmaların büyümesine ve hoşgörünün azalmasına neden olmaktadır. Geçmişi bırakıp geleceğe bakmak ve yapılan yanlışlardan ders çıkartmak evliliği daha çok ayakta tutacaktır.

Genellemeler yapmak ve başkaları ile eşinizi aynı kefeye koymak ve ben senin için saçımı süpürge ettim, sen se benim için Hiçbir şey yapmadın, ben senin için değiştirm, sense o kadar bencilsin ki benim için Hiçbir şeyden vazgeçmedin gibi sitemli sözler en büyük hatalardan biridir. Kimse kimse için değişmek zorunda değildir. Eğer bir değişim söz konusu ise bu kendiniz için olmalı başkası için yapılmamalıdır. Yapılan bir şeyde dile getiriliyorsa o zaman oturup bir düşünün sizden değişmenizi kim istedi. İstemeden yapılan her şey kendi isteğinizle olmuştur ve söz hakkını size vermez. Böyle yaparak kendinizide üzmüş ve değersizleştirmiş olacağınız gibi evliliğinizede zarar verirsiniz.

Eşler arasında oluşan mesafe nedeni ile çiftler bir birini sürekli iğnelemekte ve bir şeyleri çaktırmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde olunca kendi kendilerine konuşmaya başlayıp olayları kendi dünyaları ile yorumlayarak kafalarında yargılar ve yorumlar üreterek kararlar verirler. Bu şekilde olunca adeta eşlerin akılları okunur ve olmadık kararlar ile hareket edilir. Evliliktede yapılan hatalar Hiçbir zaman tek taraflı değildir. Etkiler tepkileri doğurur ve herkes kendi bakış açısıyla değerlendirme yaptığı için ve hataları kendinde görmek yerine suçlamak daha kolay olduğu için hep kendinizi haklı görmeniz çokta doğru bir davranış değildir. Sizin gibi eşinizde sizi suçluyordur. Önemli olan oturup sakince konuşmak ve enpati yapabilmeyi sağlamak gerekir. Bu şekilde suçlayıcı olmak evliliği bitiren ve saygıyı tüketen davranışlardan biri olacaktır.

Birlikte konuşurken veya bir sorunu masaya yatırdığınızda iletişim ve karşınızdakinin ne demek istediğini anlamanız için söz kesmeden sonuna kadar dinlemek, ne demek istediğini anlayıp ses tonunuzu yükseltmeden cevaplamanız ve iyi bir iletişim kurmanız gerekmektedir. Eğer sesler yükselir ve konuşmalar kesilirse doğru bir uzlaşma sağlanamayacağı gibi konuşma tartışmaya, tartışma kavgaya dönüşerek belkide geriye dönülmez bir hale gelebilir.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir