Evlilik Birliğinin Sarsılması İle Boşanma

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:07

anla%C5%9Fmal%C4%B1 b Evlilik Birliğinin Sarsılması İle Boşanma

Evlilik birliği temelinin sarsılmış olması durumunda boşanma davası açılabilir. Devamlı bir tartışma, uyuşmazlık,kavga halinin sürdüğü ve müşterek konutta yaşamanın imkansız hale geldiği hallerde evlilik birliğinin sarsılması durumunda eşlerden biri boşanma davası açabilir. Bu hallarde davacının kusuru daha fazla ve ağır ise davalının itiraz hakkı olup, bu itiraz hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ve evlilik birliğinin devamında davalı ve ortak çocukları açısından korunmaya değer bir durum kalmamışsa boşanmaya karar verilir.

Eşler arasında devamlı bir iletişimsizlik,geçimsizlik,uyumsuzluk ve devamında kavga hali içinde iseniz dava açabilirsiniz. Fakat bu boşanma davasında başvurulan bir durumda ispat açısından tanık göstermektir. Bu şekilde hakime evlilik birliğinizin sarsılmış olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Hakim bu tür davalarda evlilik birliğinin bitmediğine, evliliğin temellerinin sarsılmadığına karar verebilir. Bu şekilde karar verilmesinin en önemli sebebi eşlerden birinin boşanmaya itiraz etmesi ve kusurlu olan davacı ise bu tür karar vererek hakim çiftleri psikoloğa sevk ederek aile birliğini korumaya çalışır.

Ayrıca bu tür boşanma davalarının açılması için evliliğin en az bir yıl sürmüş  olması ve eşlerin birlikte başvuruda bulunması ve davanın iki çift tarafındanda kabul edilmesi halinde evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olduğu kabul görüp hakim her iki tarafıda dinleyerek kendi iradeleri ile karar verdiklerini açıklamaları halinde boşanma halinin taraflarca kabul edilecek mali sonuçları ile varsa çocuklarının durumu taraflarca kabul edilen düzenlemeyi uygun bulması şartı ile boşanma gerçekleşir. Hakim tarafların ve cocukların menfaatlerini göz önünde bulundurarak gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu şartların taraflarca kabulü halinde boşanmalarına karar verilir. Bu tür boşanmalar halk arasında anlaşmalı boşanma olarak bilinir.

Kısaca;

Evlilik en az 1 yıl sürmüş olmalı, daha kısa süredir evli iseler en az iki şahitleri olması gerekir.

Taraflar boşanma konusunda karşılıklı olarak anlaşmış olmalı,

Taraflar hakim tarafından bizzat dinlenerek baskı altında olmadıklarının anlaşılması gerekir,

Ortak çocukları varsa velayet ve nafaka konusunda anlaşmış olmalıdırlar. Fakat hakimi bu karar bağlamaz ve çocuk için uygun göreceği tarafa verebilir. Çocuk için nafaka istenmese de hakim karşı tarafın nafaka verilmesine karar verebilir.

Taraflar tazminat, nafaka, ortak mülkler eşyalar konusunda miktarları anlamında da anlaşmış  olmaları, taraflardan biri hiç bir şey talep etmeyebilir bu anlaşmanın konusunda da hakim gerek görürse değişiklik yapabilir. bu tür boşanmalar tek celsede biter ve karara bağlanır.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir