Evde Kolay Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:29

evde kolay sıvı sabun nasıl yapılır

Evde daha sabun yerine sıvı sabun kullanımının daha pratik olması el yıkama yaparken daha hijyenik sonuçlar alınmasında etkili bir kullanım sağlıyor. Bu açıdan bizde birlikte hem doğal hem ekonomik sıvı sabun yapalım dedik.

Malzemeler;
1 kalıp zeytinyağlı doğal sabun,( kendi yapmış olduğunuz sabun kullanılması tavsiye edilir.)
İçme suyu,
1 yemek kaşığı zeytin yağı,
1 yemek kaşığı limon suyu,
1 tatlı kaşığı menekşe yağı,
Biraz karbonat.

sivi sabun nasil yapilir 300x158 Evde Kolay Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Sabunun üzerine 1 litre kaynar su döküp, yumuşaması için bir gece beklettin. Ertesi gün bıçakla sabunu parçalara ayırıp, ardından blendere alıp iyice ezilmesini sağlayın. Cıvık bir hamur kıvamına gelen sabunu su ile incelterek sıvı sabun kıvamına getirin. Bekleyince yine katılaştığı için konsantre sıvı sabunumu elde etmiş oldum. Elde ettiğim sıvı sabunun içine, limon suyunu, zeytin yağını ve menekşe yağını ilave ettim. Menekşe yerine gül, lavanta gibi farklı yağlar da kullanılabilir. Menekşe yağının miktarını arttırıp, azaltabilirsiniz. burada koku tercihi sizin zevkinize kalıyor.

Hazırlanan sıvı sabundan kullanacağınız miktarda sıvı sabun pompasına koymadan önce  biraz daha su ekleyebilirsiniz. Sabun durdukça katılaşması normaldir. Kalan konsantre sabunu bir kavanoza koyup muhafaza edebilirsiniz.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler